Brezilya’daki sel ve toprak kaymalarında can kaybı yükseldi

Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Pernambuco eyaletinde 25 Mayıs gününden itibaren etkili olan şiddetli yağışlar sebebiyle meydana gelen sel ve toprak kaymaları felaketinde can kaybı artmaya devam ediyor.

Brezilya hükümeti tarafınca meydana getirilen açıklamada, felaketlerde kaybolan kişilerin bulunması için yürütülen arama kurtarma emekleri sonucunda şu ana kadar 126 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı ve 2 kişinin ise hala yitik olduğu bildirildi.

YAKLAŞIK 10 BİN KİŞİ EVSİZ KALDI

Açıklamada, 9 bin 302 kişinin evsiz kalmış olduğu anlatılarak, yitik olan 2 kişiyi arama kurtarma çalışmalarının devam etmiş olduğu açıklandı. Paulista şehrinde ise sel sularında kaybolan 1 şahıs için bölgeye Brezilya Birliği’ndan dalgıçların göndermiş olduğu aktarıldı.

51 ŞEHİR ETKİLENDİ

Pernambuco eyalet yetkilileri, felaketin başta Recife kenti olmak suretiyle toplam 51 şehirde tahribata yol açtığını, 31 şehirde ise muhteşem hal duyuru edildiğini bildirirken, evsiz kalan vatandaşlar için eyalet genelinde toplam 111 barınağın kurulduğunu deklare etti.

EYALETTE SON 56 YILIN EN BÜYÜK FELAKETİ

Öte taraftan yaşanmış olan felaketler Pernambuco eyaletinde son 56 senenin en büyük felaketi olarak kayıtlara geçti. Eyalette daha ilkin 30 Mayıs 1966 tarihinde sel felaketi yaşanmış 175 şahıs yaşamını kaybetmişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.