Brezilya’da toprak kayması: 33 ölü

Brezilya’nın doğusundaki Pernambuco eyaletinde geçtiğimiz pazar gününden bu yana etkili olan şiddetli yağış sebebiyle toprak kayması meydana geldi.

Pernambuco eyaleti Sivil Müdafa yetkilileri Recife şehrinde toprak kayması sebebiyle 20 vatandaşın yaşamını kaybettiğini açıklarken, valilik yaşanmış olan felakette toplam can kaybının 33’e yükseldiğini bildirdi.

EN AZ 1000 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Yağışların su baskınları ve sele niçin olması sonucu eyalette minimum bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kalmış olduğu bildirilirken, 14 okulun barınak olarak kullanıldığı ifade edildi.

Recife Belediye Başkanı Joao Campos yapmış olduğu açıklamada, şehre gezi edilmesinin şu anda tehlikeli bulunduğunu bildirdi. Belediye Başkanı Campos ek olarak 3 binden fazla belediye çalışanının kurtarma çalışmalarında vazife aldığını beyan etti.

Brezilya federal hükümeti tarafınca meydana getirilen açıklamada ise yaşanmış olan üzücü olayın peşinden Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun talimatıyla, bölge halkına destek olmak ve meydana gelen felaketi yerinde görmek amacıyla Brezilya Vatandaşlık Bakanı Ronaldo Bento ve Brezilya Gezim Bakanı Carlos Brito’nun bölgeyi ziyaret edeceği duyuruldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir