Böyle pahalılık görülmedi: Açlık ve yoksullukta patlama

Cem YILDIRIM/ANKARA

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, SÖZCÜ WEB TV’ye konuştu.

Çakar, ‘’Zamlar yağmur şeklinde yağıyor. Cumhuriyet tarihinde bu şekilde pahalılık görülmedi. Tüketicilerin satın alma gücü bölgelere düştü. Son bir yılda meyve tutarları yüzde 150, sebze tutarları yüzde 240 arttı’’ dedi.

Çakar şunları söylemiş oldu:

İĞNEDEN İPLİĞE: Elektrik, doğalgaz ve akaryakıta meydana getirilen yüksek zamlar iğneden ipliğe her şeyi etkiliyor. Çalışanlara verilen zamlar daha ilk ayda eridi. 50.8 milyon şahıs yoksulluk sınırının altında ve 25.4 milyon şahıs de açlık sınırının altında yaşıyor. Halkın neredeyse yüzde 90’ı açlık ve yoksulluk sınırının altında bulunuyor.

TARIMSAL ÜRÜNLER: Elektrikteki zamlar, besin üretimi ve tarımsal ürünlerde ile ithal girdilerde artışa niçin oluyor. Gübre, ziraat ilacı, akaryakıt, mazot ve yem şeklinde bu dört kalem, tarımsal ürünlerin fiyatlarını artırıyor ve bu tüketiciye yansıyor. Çiftçiden tüketiciye gelinceye kadar aracılar sebebiyle tarımsal ürünlerin fiyatı 5 kat artıyor. İnsanlar sebze, meyve yiyemiyor.. Tüketicilerin satın alma gücü son aşama düştü.

ZAMLAR ERİDİ: Bu şekilde bir durumda asgari ücret yüzde 50 artı. Emekli ve çalışanların maaşları yüzde 30 civarında arttı.  Bu zamlar daha ocak ayında uçtu gitti. Cumhuriyet tarihinin en pahalı sürecini yaşıyoruz. Tüketicilerin satın alma gücü son aşama düşmüş durumdadır. Açlık ve yoksulluk da patlamıştır.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir