Borsaları takip eden Bitcoin düşüyor

İşlem hacim ile kripto para birimlerinden en büyüğü olma hususi durumunu elinde bulunduran Bitcoin yılbaşında bu yana kan kaybını önleyemiyor. Geçen yıl 8 Kasım’da 67.789 dolara kadar yükselerek tüm zamanların zirvesini gören Bitcoin, o tarihten bu yana kıymet kaybediyor.

UYGUNSUZ GERÇEK

Bitcoin’in teknoloji hisseleriyle korelasyonunun zirveye ulaştığını belirten kripto borsası BitMEX’in kurucu ortağı Arthur Hayes, bu durumunun haziran ayına dek Bitcoin’i 30 bin dolar seviyelerine çekebileceğini öngördü.  Hayes, blogunda yayımladığı bir makalede hisse senetlerine entefre hareketin sadce Bitcoin’e özgü olmadığına da işaret etti. Fed’in  sıkışlaştırma adımları, teknoloji hisseleri üstünde baskı kurarak geçen hafta Nasdaq 100’ün yüzde 3.6 kıymet kaybetmesine niçin olurken, Bitcoin de mühim yitik yaşadı.

Hayes, kripto paralar içinde işlem hacmi bakımından ikinci sırada yer edinen Ethereum’un da aynı dönemde 2.500 dolara kadar çekebileceğini iddia etti.  “En kötüsünün bittiğine inanan birçok kripto para piyasası uzmanı var” diyen Hayes, “Kripto fiyatlarının şu anda StandardPoor’s 500 ve Nasdaq 100 için bir gösterge olduğu yolundaki uygunsuz gerçeği görmezden geldiklerine inanıyorum” yorumunu yapmış oldu. Hayes, “Bitcoin ve Ethereurm Fed harekete geçmeden ve politikasını sıkılaşmadan ilkin dibi görecek” dedi.

Bitcoin 41 bin dolara kadar geriledi

Haftanın ilk işlem gününde Bitcoin 41.050 dolar, Ethereum ise 3.140 dolar seviyelerine kadar geriledi. Bitcoin’in işlem hacmi 862.5 milyon dolar, Ethereum’un ise 376.3 milyon dolar düzeyinde seyretti.  Bitcoin son bir haftada yüzde 10’dan fazla kıymet yitirirken, Ethereum ise ortalama yüzde 8 kıymet yitirdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.