Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden kadrolaşma tepkisi!

Boğaziçi Üniversitesi’nde 29 bölüm ve üç enstitüde görevli akademisyenlerin imzasıyla bir izahat yapılmış oldu. Şeffaflıktan yoksun, liyakat dikkate alınmadan meydana getirilen atamalara dikkat çekilen açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin tüm bu atamalara dair hukuki yollara başvuracağı ifade edildi.

Açıklamada, 51 senelik bir kamu üniversitesi olarak en nitelikli genç bilim adamlarının üniversiteye katılmasının temel amaç olduğu vurgulanırken

“Üniversitemizde senatomuzun belirlediği ‘Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri Atama ve Yükseltme Esasları’ çerçevesinde bu konudaki en büyük bilimsel nitelikli mesuliyet Enstitü/Bölüm/Anabilim dallarına aittir.

Sadece birimlerin, istihdam süreçlerinin her aşamasında açık olma, liyakat prensibine sadık kalma ve adaylar arasından ortak kararla ve saydam bir halde seçim yapma zorunluluğu vardır. Bu zorunluluk başvuruların en yaygın şekilde duyurulması, nitelikli adayların hiçbir ayrımcılığa ya da kayırmacılığa uğramadan yalnız eğitim-öğretim ve araştırma faaliyeti, potansiyeli ve etiği üstünden saydam bir halde incelenmesi anlamına gelir” denildi.

TÜM HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ

Izahat şöyleki devam etti:

Üniversitemizde birimler ve kurullar tarafınca titizlikle uygulanan bu süreçler bilimsel nitelikli yetkinliğe haiz kadrolarıyla iyi eğitim veren, nitelikli bir araştırma üniversitesi olma özelliğimizi koruyabilmemiz için elzemdir.

Bundan dolayı aşağıda adları bulunan bölüm ve enstitüler olarak üniversitemizin birim ve kurullarında değerlendirilmeden, liyakat ve şeffaflık prensipleri ile birimlerin bilimsel nitelikli özerklikleri dikkate alınmadan meydana getirilen atamaların kabul edilemeyeceğini ve lüzumlu tüm hukuki yollara başvurulacağını belirtmek isteriz.”

ÜNİVERSİTE DIŞINDAN DEKAN ATANMIŞTI

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin Bayyurt, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasret Berk Albachten ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Ercan 19 Ocak’ta görevden alınmış, onların yerine üniversite dışından dekanlar atanmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.