Bodrum Mumcular Barajı’nda tarihi doluluk oranı

Muğla’nın Bodrum ilçesine 19 kilometre uzaklıktaki ilçeye kullanma suyu temin eden Mumcular Barajı’nda geçtiğimiz yıl susuzluk oranında zamanı üstün dereceli kırılmış, su seviyesi 1,5 metreye kadar düşmüştü. Suların çekilmesi ile 1950’li yıllarda meydana getirilen zamanı köprü ve kiremit fabrikası gün ışığına çıkmıştı.

BARAJIN DOLMASI İLÇENİN BİRKAÇ YILINI KURTARDI

Bu yıl bölgenin yoğun yağış almasının arkasından barajdaki su seviyesinin son 40 senenin en üst seviyesine ulaşmış olduğu açıklandı. Su seviyesinin aşırı yükselmesi ile mahallenin ve tarlaların su altın kalmaması için kapakların açıldığı belirten ziraatçi Musa Uyar (64) “Son birkaç senedir neredeyse barajın seviyesi 1 metrelere kadar düşmüştü. Bodrum’a kullanma suyu temin eden ve ilçenin en mühim ziraat deposu olan Mumcular Ovası’ndaki çiftçilerin barajın dolması ile yüzü güldü. Birkaç yıl su sıkıntısı çekileceğini sanmıyoruz. Bundan dolayı  son 40 senedir barajın ilk kez bu kadar dolduğunu görüyoruz” diye konuştu.

BİR DAMLA SUYA MUHTAÇ KALDIĞIMIZ GÜNLER UZAK DEĞİL

Turizmci Ayşen Demir ise “İlçede DSİ hatlarının sık sık patlaması ile mühim seviyede kullanma suyu boşa akıyordu. Yazları nüfusu 2 milyona yaklaşan kentin su temini için değişik çözüm arayışlarını içine girildi, susuz gezim olmaz. Bu yüzden barajın naturel yollarla dolmuş olması bizim için bir talih ümit ederim yetkililer bunu yerinde ve pozitif değerlendirir. İklim değişikliğinin konuşulmuş olduğu bu günlerde bir damla suya bile muhtaç kaldığımız günler oldukca uzakta değil” diye konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.