BM: Rusya’nın misket bombası kullandığına dair raporlar var

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Liz Throssell, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarına ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunmuş oldu.

Rus birliklerinin Ukrayna’daki yerleşim bölgelerinde birkaç kez misket bombası kullandığına ilişkin güvenilir raporlar alındığını ifade eden Throssell, bu tür silahların fark gözetmeksizin kullanılmasının cenk suçu olarak değerlendirilebileceğini söylemiş oldu.

RUS MAKAMLARINA HATIRLATIYORUZ

Misket bombalarının geniş bir alanı etkilemesi sebebiyle yerleşim bölgelerinde kullanımının internasyonal hukuk ilkeleriyle bağdaşmadığını belirten Throssell, Rus makamlarına, sivillere ve sivil yapılara yönelik saldırılar ile fark gözetmeden meydana getirilen her türlü saldırının internasyonal hukuk kapsamında yasak bulunduğunu ve cenk suçu sayılabileceğini hatırlatıyoruz dedi.

2.5 MİLYON UKRAYNALI ÜLKESİNDEN KAÇTI

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Internasyonal Göç Örgütü bölgede yaşanmış olan gerilim ile ilgili bir izahat yapmış oldu. Meydana getirilen açıklamada savaşın başladığı günden beri 2.5 milyondan fazla Ukraynalının ülkeden kaçtığı duyuruldu.

Öte taraftan BM İnsani İlişkiler Koordinasyon Ofisi de bölgede yaşananları değerlendirdi. Meydana getirilen açıklamada minimum 1.85 milyondan fazla insanoğlunun Ukrayna içinde yer değiştirdiğini ve evlerini bırakarak başka bölgelere gittiği açıklandı.

BM, 24 Şubattan bu yana Rusyanın Ukrayna’daki saldırılarında 549 sivilin öldüğünü, 957 kişinin ise yaralandığını açıklamıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.