BM Genel Sekreteri kritik görüşmeler öncesinde Ankara’ya geliyor

Rusya ile Ukrayna arasındaki cenk iki aydır devam ederken Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterresin yarın (pazartesi) Ankaraya gelmiş olarak temaslarda bulunacağı açıklandı.

Guterresin Ankara temasları sonrasında Rusyada Vladimir Putin ve Ukraynada Volodimir Zelenskiy ile görüşeceği de açıklanmıştı.

Meydana getirilen açıklamada Guterresin Erdoğan ile görüşeceği de açıklandı.

18 Nisanda BMnin üst düzey yetkililerinden Martin Griffiths, Türkiyenin Ukrayna ve Rusya arasındaki görüşmelerde mühim bir arabulucu bulunduğunu açıklamıştı.

Guterresin sözcülüğünü üstüne alan Eri Kaneko, cuma günü yapmış olduğu açıklamada Guterresin salı günü Moskovaya giderek Putin ile görüşeceğini ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile öğle yemeği yiyeceğini açıklamıştı. Öte taraftan Guterresin perşembe günü ise Ukraynada Zelensliy ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile beraber BM yetkilileriyle görüşeceği duyurulmuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.