BM Genel Sekreteri Guterres, İstanbul’a geliyor

Rusya-Ukrayna Savaşı devam ederken, Ukrayna tahılının Karadeniz üstünden ihracı için Türkiye’nin ev sahipliğinde meydana getirilen görüşmelerde sona gelinmiş olabilir.

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcü Yardımcısı Farhan Haq yapmış olduğu açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Ukrayna tahılının Karadeniz’den ihracı için Türkiye-Rusya-Ukrayna-BM içinde meydana getirilen görüşmelerle ilgili geç saatlerde İstanbul’u ziyaret edeceğini bildirdi.

Türkiye’nin ev sahipliğinde devam eden görüşmelere değinen Haq, Durum birazcık değişken, bu yüzden anlaşmanın ne süre imzalanacağını hakkaten söyleyemem. Hemen hemen tam olarak orada değiliz dedi.

BM VE TÜRKİYE TAHIL KONUSUNDA ARABULUCU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise yapmış olduğu açıklamada, bir anlaşmaya varma mevzusunda ümitli bulunduğunu ve görüşmelerin iyi gittiğini beyan etti. BM ve Türkiye, Ukrayna tahılını Karadeniz üstünden ihracatını tekrardan başlatmak ve Rusyadan tahıl ve gübre sevkiyatlarını kolaylaştırmak için arabuluculuk yapıyor.

Her ikisi de büyük küresel buğday tedarikçileri olan Rusya ve Ukrayna içinde 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılı ile başlamış olan harp küresel besin fiyatlarını artırdı ve internasyonal bir besin krizine niçin oldu. Cenk, sebebiyle Ukrayna’nın Karadeniz üstünden yapmış olduğu tahıl ihracatı dururken, 20 milyon ton tahıl Odesa Limanı’ndaki silolarda mahsur kaldı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.