BM acil toplanma kararı aldı

İsrail güçlerinin 15 ve 17 Nisan’da Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da Filistinlilere saldırması ve ortalama 170 kişiyi yaralamasının peşinden Fransa, İrlanda, Çin, Norveç ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) talebiyle BM Güvenlik Konseyi toplantıya çağrıldı.

Yarın sabah acil olarak yapılacak kapalı oturumda, İsrailin Filistinlilere yönelik sertliği ve orantısız güç kullanımının ele alınacağı aktarıldı.

KEPENKLERİ İNDİRDİLER

Öte taraftan İsrail güçleri, Yahudilerin Hamursuz Bayramı kutlamaları sebebiyle işgal altındaki Batı Şeria’nın El-Halil kentinin merkezindeki Bab El Zaviye bölgesini ve Beerşeba Caddesini girişlere kapattı. İsrail askerleri Filistinlerinin kapatılan sokaklara geçişini engellerken, bölgede bulunan ortalama 50 dükkan da kepenklerini indirdi.

İsrail güçleri dün gece ise Harem-i İbrahim Camisi’ne Müslümanların girişini yasaklayarak, camiyi Yahudi yerleşimciler için açtı.

Harem-i İbrahim Camisi Müdürü Gassan el-Recebi yapmış olduğu açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin İbrahim Camisi’nde kutlama yapmalarını kabul etmediklerini söylemiş oldu. Recebi, cami yönetiminin Yahudi işgalini ve camiye yönelik baskınları bildirmek için Birleşmiş Milletler’e mektup gönderdiğini açıkladı.

Fanatik Yahudiler, Hamursuz Bayramı sebebiyle Mescid-i Aksaya baskın düzenlemeye devam ediyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.