Bitcoin’de yön arayışı altcoin’lere yarıyor

Geçtiğimiz hafta alternatif kripto paralar için oldukça hareketli geçti. Bitcoin yeni bir yükseliş hareketi için tehlikeli sonuç seviyeleri zorlarken, 48 bin dolar üstünde kalıcılık sağlayamıyor. Ethereum ise tehlikeli sonuç eşik olan 3 bin 400 dolar civarında işlem görüyor. Tüm altcoinlerden ayrışan Solana ise dikkat çekici bir yükseliş gösterdi. Son bir yılda en düşük 19 doları en yüksek ise 260 doları gören Solana son 10 günde yüzde 36 prim yapmış oldu. 25 Mart itibarıyla 100 doların üstüne tutunmayı başaran Solana 143 dolara kadar çıktıktan sonrasında bir miktar satışla 130.23 dolara geriledi.

ALTCOINLERE YÖNELDİLER

Rusya yaptırımları ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’nin kripto para birimlerinin dolandırıcılık suçları için yeni bir cephe haline geldiği açıklamalarının Bitcoin’i aşağı yönlü baskıladığını söyleyen Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Tuğberk Çitilci, yatırımcıların Bitcoin’i referans olarak izlerken altcoinlerde işlem yaptıklarını bu yüzden altcoinlerde Bitcoin’den daha çok hareket görme potansiyeli bulunduğunu aktardı.

AZALAN ARZ ETKİLİ

Öteki taraftan dünyadaki Bitcoin deposu 21 milyon ile sınırı olan ve bunun 19 milyonu dolaşımda. Şu demek oluyor ki geriye madenciler tarafınca üretilebilecek 2 milyon Bitcoin kaldı. Azalan arzın fiyat üstünde etkili bulunduğunu belirten Çitilci, Bitcoin’de JP Morgan’ın adil kıymeti olan 38 bin doların dip düzey bulunduğunu, yeni bir hareket için 50.000 dolar üstünde kalıcılık sağlanması icap ettiğini ” söylemiş oldu.

4.4 milyar dolarlık Bitcoin çekildi

Öteki taraftan büyük Bitcoin yatırımcıları, merkezi borsalarda yeni varlıklar satın alarak ve onları gözetimsiz cüzdanlarına taşıyarak yeni kripto paralar biriktirmeye başladılar. Kripto sektöründe önde gelen çözümleme firmalarından olan  Glassnode, son dönemde borsalardan çıkış icra eden Bitcoin sayısında ciddi bir artış bulunduğunu belirtti. Şirket, aylık 96 bin adede (4.4 milyar dolarlık) ulaşan bu büyüklükteki çıkışın, bir çok Mart 2020 likidite krizinden sonrasında olmak suretiyle, tarih süresince yalnızca birkaç kez görüldüğünü aktardı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.