Bitcoin sevdası o ülkeyi iflasa sürükleyebilir

Kripto paralarda yaşanmış olan sert düşüş yatırımcıları zamanı zararlara uğratırken piyasadaki zelzele Bitcoin sevdalısı El Salvadora da pahalıya patladı.

Orta ABD ülkesi El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin kripto sevgisinin ülke ekonomisine ziyanı büyük oldu. Başkan Bukele’nin Twitter paylaşımlarına dayanarak El Salvador’un minimum 1391 Bitcoin satın almış olduğu hesaplandı.

Söz mevzusu alımların bazılarının 51 bin dolar civarında yapıldığı bilinirken Bloombergin hesabına nazaran ülkenin kripto yüzünden 40 milyon dolar civarında ziyanı da olduğu açıklandı.

DEVLET TAHVİLLERİ YÜZÜNDEN TEMERRÜT RİSKİ BÜYÜYOR

Sadece zarar yalnız kripto yatırımı ile sınırı olan değil. Bitcoine endeksli devlet tahvillerinden de ülkenin büyük zarar uğramış olduğu tahmin ediliyor. Uzmanlar bu durumun ülkenin mali durumunu daha da sıkıştırdığı görüşünde. 24 milyar dolardan fazla devlet borcunun temerrüde düşme olasılığının da arttığı düşünülüyor.

Buna karşın hükümetin Bitcoin direnmesi sürüyor. El Salvador, son düşüşle beraber 500 Bitcoin daha alarak, toplam rezervini ortalama 1900 Bitcoine çıkarttı. El Salvador, Bitcoini geçen senenin Eylül ayında resmi para birimi haline getirmişti.

Yoksul orta ABD ülkesi yirmi yıl ilkin doları ulusal para birimi olarak kabul ettiğinden, El Salvador borçlarını ödemek yada harcamaları çoğaltmak için kendi parasını basamıyor. Doğrusu ülke kendi harcamalarını kısmak yada harcamalarını sürdürmek için daha çok borç almak zorunda.

BUKELENİN İNADI SÜRÜYOR, HALK BITCOIN KULLANMIYOR

Öte taraftan Bukele, El Salvadorun kıyısında tamamen Bitcoin ile finanse edilecek bir kent oluşturacaklarını açıklamıştı. Bitcoin Şehrinin, internasyonal bir havalimanına haiz olacağı ve vergiden muaf olacağı ifade edilmişti.

Bununla beraber Bitcoinin El Salvador halkında günlük kullanımı da yaygın değil. Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafınca 2021de meydana getirilen bir araştırmaya nazaran, hükümetin günlük kripto para işlemlerini kolaylaştırmak için tasarladığı Chivo Cüzdan uygulamasını indiren El Salvadorluların yüzde 80si uygulamanın armağan olarak verdiği 30 doları harcadıktan sonrasında kullanmaya devam etmedi.

UZMANLAR UYARDI

El Salvador üstüne araştırma meydana getiren London School of Economicsten Frank Muci mevzu ile ilgili WSJye Başkan, ekonomik siyaset oluşturma açısından pusulasız görünüyor ve netice olarak El Salvador, potansiyel bir temerrüt krizine doğru gidiyor yorumunda bulunmuş oldu.

Internasyonal Para Fonu (IMF) geçtiğimiz aylarda El Salvadoru Bitcoinin yaratacağı riskler mevzusunda uyarmış, 1,3 milyar dolarlık bir yardım kredisine ilişkin müzakereleri durdurmuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir