‘Birileri yakıyor, birileri söndürmüyor, birileri satıyor’

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, orman yangınlarında büyük bir rant oluştuğunu, Marmaris’te çıkan yangının naturel bir yangın olmadığını ileri sürdü.

Alban yangın bölgesinde yapmış olduğu araştırma sonrası “Geçen yaz Muğla’da 70 bin hektar alanlık orman yandı. Arkasından yanan ağaçları birileri Türk Lirası’ndan alıp, Euro üstünden Avrupa’ya sattı. Burada büyük organize işler var. Büyük rant var. Bizim ciğerlerimiz yanarken, birileri cebini dolduruyor” dedi.

İLK HALKADA KİRA RANTI VAR

Alban, orman yangınından adeta rant zinciri oluştuğunu belirtirken ilk halkada kira rantı bulunduğunu söylemiş oldu ve “Geçen yıl orman yangınları çıktığında envanterde yangın söndürme uçağı olmadığı için şirketlerden tayyare kiralamak zorunda kaldılar. Milyonlarca dolar bu şirketlere verildi. Kira ödemelerini sorduk, cevap alamadık. Orman yangın çetesi birinci rantı buradan yiyor” dedi ve şunları söylemiş oldu:

Alban, Yangınlardan etkilenen orman alanlarındaki ziyan olmuş ağaçların kesim işi, Anayasa gereği orman köylüleri ve onların kurduğu kooperatiflerce yapılması gerektiği halde şirketlere veriliyor. Şirketlerce kesilen odunlar ucuz fiyatlarla fazlaca uluslu şirketlere satılıyor. Oldukca uluslu bir şirket, dikili satış fiyatıyla metreküpü 155 TL’den almış olduğu tomrukları, yalnız kabuklarını soyarak yurtdışına 1 metreküpü 730 Euro’dan sattı. Bu yolla milyarlarca Euro vurgun yapılmış oldu. Orman yangınlarından birileri milyarca liralık bir rant çetesi kurmuş. Bu çetelerin ortaya çıkarılması için Cumhuriyet Savcılarını göreve çağırıyorum’ dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.