Bir doktor daha şiddete uğradı, arkadaşları iş bıraktı

Sağlıkta şiddetin önü alınamıyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yoğun bakımda bir hekim daha hasta yakını tarafınca şiddete maruz kaldı. Doktora hücum eden şahıs gözaltı işlemlerinin arkasından özgür bırakılırken hastanede doktorlar bir günlüğüne iş bıraktı.

SALDIRIYA UĞRAYAN DOKTOR SÖZCÜ’YE KONUŞTU

Saldırıya maruz kalan ve darp raporu alan asistan doktor Maryam Arslan, yaşadıklarını SÖZCÜ’ye şöyleki söyledi:

Cuma günü yoğun bakımda dört doktor nöbetçiydik. 03.00’te görevimizi devraldık. Bir hasta vardı. Hastanın yakını rica etti içeri girebilmek için. Aslına bakarsak almak zorunda da değildik, kıyamadık.

Başka bir yakınını içeri almayı reddettik. Orada mesele çıkarmaya başladı. Hakaret etmeye başladı. Bir halde dışarı çıkarmayı başardık fakat koridorda sakinleşmedi. Başka biri de ‘Siz hekim olarak dayak yiyorsunuz, hala akıllanmıyorsunuz’ dedi, kahkaha attı.

Bu beni oldukca rahatsız etti. İspatlamak için telefonumu çıkardım, videoya çekecektim. Telefonu görünce üzerime geldi ve yumruk attı. Rapor aldım.

DURUM DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDEN DAHA BÜYÜK

Genel olarak bence durum düşündüğümüzden daha da büyük. Ne yapabiliyorsak yapmalıyız. Her insanın başına gelebilir bu durum. Daha ilkin bu şekilde bir şeyle karşılaşmadım fakat vakaları hep duyuyoruz. Açıkçası başıma geleceğini asla düşünmüyordum.

Arslan’ın doktor arkadaşları, hastane önünde bir de izahat yapmış oldu. Açıklamayı okuyan doktor Tahsin Çınar şunları söylemiş oldu:

“Cumhuriyet tarihimizde 80 yıl süresince bir tek 1 doktor cinayeti varken, 2005 senesinde İstanbul Tıp Fakültesi’nde Prof. Dr. Göksel Kalaycı hocamızın bir hastası tarafınca öldürülmesiyle başlamış olan süreçte, bugüne dek 22 meslektaşımızı uğradıkları saldırılar ve Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın yol açmış olduğu çarpıklıkların yarattığı tükenmişlik sebebiyle yaşamlarına son verdiler.

HAYKIRIŞLARIMIZI SAĞIR SULTANLAR DUYDU, BİR TEK SORUMLULAR DUYMADI

Sağlıkta artan şiddetin sıhhat sisteminin yapısal sorunları ile paralel büyümüş olduğu aşikardır. Hepimiz daha öncede meydanlarda; Caydırıcılığı ve yaptırımı olan bir sağlıkta sertlik yasası çıkarılsın diye yöneticilere haykırdık. Mevzuyla ilgili Sıhhat bakanlığından, onlarca defa buluşma talep ettik, çözüm önerileri sunduk, bizleri dinlemelerini ve problemi ortak bir akılla çözmeyi önerdik. Sadece tüm taleplerimiz, tüm çağrılarımız duymazdan gelindi. Haykırışlarımızı sağır sultanlar duydu, bir tek sorumlular duymadı.

Sayın yetkililer, unutmayınız. Sağlıkta şiddetin sorumlusu, sertliği uygulayanlar kadar, şiddetin önlenmesi için gerekeni yapmayan, talep ettiğimiz yasayı çıkarmayan sizlersiniz. Bu süreçte kaybettiğimiz tüm meslektaşlarımızın vebali boynunuzdadır. Bizlerin ahı yakanızdadır.”

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.