Bir askeri alan daha imara açılıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İstanbul Eyüpsultan’da yapılacak İstanbul Üniversitesi Hasdal Kampüsü için hazırlanan bayındır planı değişikliklerini onaylayarak itirazlar için askıya çıkardı. Plan değişikliği ile askeri alanda kalan 950 bin metrekarelik arazi, İstanbul’un anayasası olarak tanımlanan Çevre Düzeni Planı delinerek üniversite alanı diye deklare edildi.

Askıya çıkan planın izahat raporunda yer edinen bilgilere bakılırsa evvel Orgeneral Ragıp Uluğbay Kışlası sınırlarında kalan 950 bin metrekarelik alanın,  Ulusal Müdafa Bakanlığı’nın 20 Eylül 2017 tarihindeki yazısı ile eğitim ve öğretim hizmetlerinde kullanılmak suretiyle İstanbul Üniversitesine tahsis edilmesi uygun görüldü.

SAĞLIK KÜLLİYESİ DE YAPILACAK

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, gömü mülkiyetindeki alanı 2020 senesinde 2 yıl süre ile İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne tahsis etti. Alanın tapu işlemleri sürüyor.

İstanbul Üniversitesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı içinde meydana getirilen protokol gereği takas işlemlerinin tamamlanmasından sonrasında alan İstanbul Üniversitesinin kullanımında olacak. Üniversiteye tahsis edilen alanda, öğretim faaliyetlerinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi tarafınca, sıhhat alanında eğitim ve hizmet faaliyetlerinin yürütüleceği sıhhat turizmi kapsamında yurt içi ve yurt dışından gelecek hastalara da hizmet verecek bir eğitim ve sıhhat külliyesinin yapılması öngörülüyor.

“SIK AĞAÇLARLA KAPLI”

Plan izahat raporunda; evvel askeri alan olan planlama alanının naturel yapısı ve nebat örtüsünün genel olarak korunmuş olduğu, alanın büyük bölümünün sık ve orta sıklıkta ağaçlıklarla kaplı olduğu kaydedildi.

Plan değişikliği ile 950 bin metrekarelik alanın 790 bin metrekaresi üniversite, 100 bin metrekaresi orman olarak düzenlendi. Geri kalan bölüm de park, teknik altyapı, İSKİ hizmet alanı, yol ve otopark olacak.

1 MİLYON 189 BİN METREKARE İNŞAAT

Üniversite kampüsünde, 450 bin metrekarelik inşaat alanına haiz hastane ve onkoloji enstitüsü yapılacak. Kampüste tıp, diş hekimliği, hemşirelik, işletme, mühendislik, gezim, ulaştırma ve lojistik fakültesi, hemşire lojmanı, 27 bin metrekare inşaat alanına haiz 200 yataklı otel, cami, kreş, yurtlar, 50 bin metrekarelik kapalı otopark ve açık spor tesisleri yer alacak. Üniversite kampüsünde emsal 1.50, bina yüksekliği 44.50 metre olarak belirlendi. Kampüste toplam 1 milyon 189 bin metrekarelik inşaat yapılacak.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir