Binlerce göçmen yola çıktı! Hedeflerinde ABD var

Meksika’da çoğunluğu Venezuela, Haiti ve Orta Amerikalı minimum 4 bin kişiden oluşan yeni bir göçmen kafilesi güneydeki Chiapas eyaletinin Tapachula şehrinden yola çıktı. Göçmenlerin sıcak havaya karşın yürüyerek kuzeye doğru ilerlediği ve hedeflerinin ABD’ye ulaşmak olduğu açıklandı.

TOPLU HALDE YÜRÜYÜŞ KARARI ALDILAR

Ülkelerini terk ederek Guatemala sınırından Meksika’ya ulaşan düzensiz göçmenler, ABD’ye olan yolculuklarına devam edebilmek için Meksikalı yetkililerden talep ettikleri ve ülkede yasal olarak gezi edebilmelerini sağlayacak belgelerin kendilerine verilmediği için toplu halde yürüyüş sonucu aldıklarını açıkladı.

Çoğunlukla erkeklerden oluşan göçmen kafilesinin içinde azca da olsa hanımefendilerin ve evlatların da bulunmuş olduğu göze çarpıyor. Yolculuklarının ilk gününde 15 kilometre yol kat eden göçmenler, Meksikalı yetkililerden kendilerine otobüslerle ABD sınırına ulaşmak için lüzumlu izinleri vermelerini talep etti.

EN BÜYÜK DÜZENSİZ GÖÇMEN HAREKETİYDİ

Meksika’da son olarak 6 Haziran’da 15 bin kişiden oluşan ve ülkedeki en büyük düzensiz göçmen hareketi kabul edilen kafile gene Tapachula şehrinden yola çıkmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.