Bilimsel araştırma: Engelli gençlerin 3’te 1’i şiddete maruz kalıyor

İngiltere, ABD ve Çin’den bilim adamları 20 senelik bir süreçte 25 ülkeden 16 milyondan fazla genci kapsayan çözümleme emek vermesi sonucunda engelli çocuk ve gençlerin ortalama 3’te birinin duygusal ve fizyolojik istismara maruz kaldığını ortaya koydu.

Bilimsel araştırma: Engelli gençlerin 3’te 1’i şiddete maruz kalıyor

Leeds, Oxford, Pekin ve Columbia üniversitelerinden bilim adamları, 1990 ve 2020 yılları aralığında Çince ve İngilizce araştırmalarla gösterilen ve engelli ufaklıklara yönelik sertliği ölçen verileri inceledi.

İncelenen araştırmaların 75’inin yüksek gelirli ülkelerde, 23’ünün ise düşük ve orta gelirli ülkelerde yapıldığını ifade eden bilim adamları, bilhassa 0 ila 18 yaş arası engelli çocuk ve gençlerin ortalama üçte birinin (yüzde 31.7) şiddete maruz kaldığını ortaya koydu.

Çözümleme raporunda her 10 engelli çocuk ve gençten birinin ise cinsel istismar kurbanı olduğu vurgulandı. Ekonomik açıdan dezavantajlı evlatların maruz kaldıkları şiddete bilhassa savunmasız oldukları açıklandı.
Engelli çocuğuyla minibüse binen kadına şoförün tepkisi ‘pes' dedirtti İlginizi Çekebilir Engelli çocuğuyla minibüse binen hanıma şoförün tepkisi ‘pes’ dedirtti

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.