Bilim insanları açıkladı: Covid-19 ile gizemli hastalık arasında bağ yok

Son dönemde 12 değişik ülkede yüzlerce çocukta görülen gizemli bir hepatit salgınının patlak vermesi yetkilileri harekete geçirdi.

Dünya Sıhhat Örgütü, hafta içinde Birleşik Krallık, Norveç, Romanya, ABD, İrlanda, İspanya dahil olmak suretiyle 12 değişik ülkede çocuklarda hepatit virüsünün tespit edildiğini açıklarken 1 çocuğun yaşamını yitirdiğini ve bazı evlatların durumunun ağır bulunduğunu duyurmuştu.

Bu gizemli salgın hastalık ile ilgili olarak ABDnin önde gelen sıhhat kurumlarından Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerinden (CDC) mevzuyla ilgili bir izahat geldi. Geçen hafta bazı yetkililer ve kurumlar evlatların Covid-19 salgını sebebiyle hastalandıklarını iddia etmişti. Fakat CDC, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını deklare etti.

Bu hastalığın ABDde ilk görüldüğü yer olan Alabamada araştırmalarda bulunan yetkililer güncel verileri ve kontrol neticelerini paylaştı. 1 Ekim 2021 sonrasında hastaneye yatırılan 9 hastanın verilerini çözümleme eden uzmanlar bu hastalıkların birbiriyle bağlantısı olmadığını ve evlatların sıhhat durumlarının iyi bulunduğunu duyurdu Yetkililer ABDde tespit edilen hastaların yaş averajının 3 bulunduğunu da belirtti.

Meydana getirilen açıklamada, çocuklarda meydana getirilen Covid-19 testi sonucunda hiçbirinin hasta olmadığı aktarıldı. Fakat bilim adamları çocuklarda bu hastalığın sebebi olarak adenovirüsü gösterdi. CDC, 9 hastanın tamamında adenovirüs tespit edildiğini aktarırken, 6sında Epstein-Barr virüsü bulunduğunu da kayıtlara geçti.

CDC, Hastaların 3ünde akut böbrek yetmezliği olduğu ve ikisinin de böbrek nakli bulunduğunu belirtirken, böbrek nakli geçiren hastalar da dahil olmak suretiyle tüm hastaların ya iyileştiğini ya da iyileşme sürecinde bulunduğunu duyurdu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir