Biden’dan dev bütçe! Milyarderlerle ilgili dikkat çeken karar

ABD Başkanı Joe Biden, 2023 mali yılı için bütçe önerisini Kongreye sundu. Başkan Biden’ın 5,8 trilyon dolarlık teklifinde artan güvenlik harcamaları ile milyarderlere getirilen yeni vergiler dikkat çekti.

ULUSAL GÜVENLİĞE AYRILAN PAY

Yeni bütçe önerisinde ulusal güvenlik için 813,3 milyar dolar ayırıldı. Bu sayı geçtiğimiz yıla gore 31 milyar dolarlık bir artış anlamına geliyor.

Ulusal güvenlik için ayrılan bütçeyi ülke tarihindeki en yüksek seviyelerden birine yükselttiğini belirten Biden, ABD ordusunu dünyanın en iyi eğitimli, en iyi hazırlanmış ve en donanımlı ordusu olarak kalması için lüzumlu fonun sağlandığını söylemiş oldu.

UKRAYNA ÇAĞRISINDA BULUNDU

Biden ek olarak, Putin’in Ukrayna’ya olan saldırganlığına, Ukrayna’nın ekonomik, insani ve güvenlik gereksinimlerine yönelik ABD yardımı ile kuvvetli bir halde cevap vermek için devamlı yatırım çağrısı yapmış oldu.

Yeni tasarı ile bütçe açığını azaltmayı hedeflediğini belirten Biden, Kongreye sunmuş olduğu öneriyle bütçe açığında zamanı bir azalmayı, yurtiçinde ve yurt haricinde güvenliğe yönelik zamanı yatırımları ve her insanın başarıya ulaşmış olma şansına haiz olduğu bir iktisat modeli inşa etme mevzusunda benzeri görülmemiş bir taahhüt içerdiğini deklare etti.

MİLYARDERLERE VE ŞİRKETLERE YENİ VERGİ DÜZENLEMESİ

Bütçe ile ek olarak ülkedeki milyarderlere ve şirketlere de yeni vergiler getiriliyor. Ülke nüfusunun yüzde 0,01’ini etkileyen yeni vergi ile şahıs başı 100 milyon dolardan fazla servete haiz olan her insanın toplam gelirinin yüzde 20’sini federal gelir vergisi olarak ödemesi gerekiyor.

Zenginler için ek olarak en yüksek gelir vergisi oranı yüzde 37’den 39,3’e çıkarılırken, kurumlar vergisi de yüzde 21’den 28’e yükseltiliyor.

Biden, kendi döneminde elde edilmiş kuvvetli ekonomik büyümeyi daha ileri götüreceklerini belirtirken, önceki yönetimden daha azca para harcayarak daha iyi sonuçlar elde ettiklerini ve gelirleri artırdıklarını beyan etti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.