Biden, Meksika Başkanı Lopez Obrador ile görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, Meksika Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ile iki ülke arasındaki ilişkiler ve göç konularının ele alındığı bir telefon görüşmesi yapmış oldu.

Biden, Meksika Başkanı Lopez Obrador ile görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ile bir telefon görüşmesi yapmış oldu. ABD ve Meksika Devlet Başkanları içinde gerçekleşen ve ortalama 52 dakika devam eden görüşmenin peşinden Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki açıklamada bulunmuş oldu. Sözcü Psaki yapmış olduğu açıklamada, samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede iki ülke devlet başkanlarının göç ve ekonomik ortaklık mevzularını tartıştıklarını söylemiş oldu.

Sözcü Psaki görüşmede ülkelerine göçmen akışının azaltılması ve ekonomik mevzularda ortaklık yapılması konularının üstünde durulduğunu söylerken, Başkan Biden’ın, ABD’nin belgesiz göçmenleri sınır dışı etmek için kullandığı 42’nci Madde’nin de askıya alınmasını istediğini açıkladı. Psaki ek olarak Meksika’nın kendileri için büyük bir bağlaşık bulunduğunu belirtirken, ABD’nin Meksika ile ilişkilerini dostluk ve karşılıklı ortaklık ile sürdürmek istediğini açıkladı.

Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador ise görüşmenin peşinden toplumsal medya hesabından bir izahat yapmış oldu. Başkan Lopez Obrador görüşmede iki ülke ilişkilerini tartıştıklarını söylerken, Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard’ın Pazartesi günü Washington’u ziyaret ederek kalkınma için ortaklık ve yaklaşan ABD Kıtası Zirvesi mevzularında temaslarda bulunacağını deklare etti.

Joe Biden'dan ABD Kongresi'ne 'Ukrayna' talebi İlginizi Çekebilir Joe Biden’dan ABD Kongresi’ne ‘Ukrayna’ talebi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir