Beyaz eşyacılar ihracatla ayakta duruyor

Türkiye’nin dünyadaki en mühim üretim güçlerinden olan beyaz eşya sektöründe kan kaybı devam ederken, ilk 5 ayda firmalar ihracatla ayakta kaldı.

Beyaz eşyacılar ihracatla ayakta duruyor

Türkiye Beyaz Eşya sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) üyelerinin 6 ana üründe iç satışları geçen senenin ilk beş ayı ile kıyaslandığında yüzde 9 oranında düşerken üretimde ise yüzde 5’lik bir yitik yaşandı.

HAMMADDE UYARISI

Bu zamanda sektörün ihracat ve iç satış toplamı ise bundan önceki yıla bakılırsa yüzde 1’lik bir gerileme kaydetti. Sektörün üretiminin yüzde 75’inin ihraç edildiğini vurgulayan TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, bu zamanda ihracatın yüzde 2 oranında arttığını belirterek, “Rekabetçi gücümüzü korumak için hammadde tedarik kanallarımızı çeşitlendirmemiz eleştiri öneme haiz. Tecim Bakanlığı’nın Avrupa Birliği ve Kore menşeli bazı sıcak sac ürünleri için başlatmış olduğu soruşturma kapsamında anti damping vergisini değerlendirmesi sektörümüz açısından kaygı verici bir gelişme olarak gündemimizdeki yerini koruyor” değerlendirmesini yapmış oldu. Öteki taraftan bir tek mayıs ayı verilerine bakıldığında ise sektör, ihracatta yüzde 6, üretimde ise yüzde 9’luk yitik yaşadı.

TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer

İthalatta da büyük düşüş

TÜRKBESD verilerine bakıldığında 6 ana üründe üretim ilk 5 ayda 14.4 milyon adetten 13.6 milyona düşerken, iç satışlar 3.8 milyondan 3.4 milyona düştü. İhracatta ise 10.5 milyondan 10.7 milyona çıkan adetlerle yüzde 2’lik bir simgesel artış yaşansa da ilk 5 ayın en pozitif verisi oldu. Bu zamanda ithalat verisi ise 310 bin adetten 126 bin adede düşerek ekonomik konjonktürün de tesiri ile yüzde 59’luk düşüş kaydetti.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.