‘Beni kimse dolandıramaz’ diyen öğretmeni, 27 bin TL dolandırdılar

Çınarcık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde vazife icra eden 29 senelik meslek öğretmeni Gülay Korkusuz, bir arkadaşının Instagram hesabında 3 bin TLye 72 bin TL kazandım. Siz de müracaat yapmış olup, kazanabilirsiniz yazılı bir paylaşım görmüş oldu. Paylaşımdaki numarayla iletişime geçen Korkusuz, belirtilen hesaplara değişik zamanlarda 3 bin, 13 bin ve 11 bin TL gönderdi.

Bir süre sonrasında toplumsal medyadaki tavsiye veren arkadaşının hesabının çalındığını ve paylaşımı onun yapmadığını anlayan Korkusuz, verdiği kişiden parasını geri istedi sadece iade edilmedi. Dolandırıldığını anlayan Korkusuz, adliyeye giderek, kabahat duyurusunda bulunup, kendisini dolandıranlarla yapmış olduğu mesajlaşmaları da savcılığa kanıt olarak sundu.

BORÇLARIMI KAPATMAK NİYETİYLE BAŞVURDUM

Kredi borçlarını ödemek için bu yönteme başvurduğunu söyleyen Gülay Korkusuz, şunları söylemiş oldu:

Bir iş insanı ağabeyimin Instagram hesabında bir öykü gördüm. Orada işte bir numara verilmişti. Aykut Bey diye birine yatırım ile ilgili başvurabileceğimizi ve para kazanabileceğimizi ileten mesajdı. O ileti dikkatimi çekti. Şu sebeple ben devlet memuruyum 3 yerden maaşım krediye kesiliyor. Zor durumda olduğum için borçlarımı kapatmak niyetiyle başvurdum.

Gayem para kazanmak değil borçlarımı kapatmaktı. Meğer o ağabeyimizin Instagram hesabı çalınmış dolandırıcılar tarafınca. O an algılayamadım, ben kendisi zannettim. Ertesi gün sabahında beni yönlendirdi. O gece de bana kendisini Aykut olarak tanıtan biriyle yazıştırdı. Yazışma sonunda Aykut denilen adam bizlere 3 bin TL yatırırsanız 72 bin lira para kazanabileceğimizi söylemiş oldu.

Ben de zor durumda olduğum için borçlarım olduğundan eşimle konuştum. İnandım ve ben bu şekilde bir şeye başvurmam icap ettiğini fark ettim. 3 bin lirayı yatırdık. Sonrasında dolandırıcı insanla eşim muhatap olmak mecburiyetinde bırakıldı. Eşimden 12.960 TL daha yatırmamız sonucunda toplu paranın yatacağını söylemiş oldu. O parayı da zor bir halde bulduk, buluşturduk kendi maaş aldığım hesabımdan kredi çekerek bir halde edindik. Oldukça zor oldu. Bir de adamlar sıkıştırdı beni. Derhal yapın, derhal hesaba aktarın gibisinden.

Biz o parayı da aktardık. Sonrasında eşimin gönderilmiş olduğu IBAN numarasına yurt dışından para yatırılmadığını iddia etti. Sonrasında bir tane öğretmen arkadaşımla konuştum. Öğretmen dostum bu şekilde bir şeyin olmadığını söyleyip, beni uyardı. Sonrasında 11 bin lira daha yatırmam gerektiği eşime söylendi. Ben o akşam öğretmen arkadaşımı dinledim, yatırmadım. Perşembe günü bu adamlar beni gene buldular.

Yeni hattan başkası o firmanın muhasebecisi bulunduğunu, mağduriyetimi ödeyeceğini söylemiş oldu. Ben de inanmak için hususi numaranızı yazın bana kimlik fotoğrafınızı atın dedim. O da attı. Attığı başka bir numaraydı, başka bir şirket. Ben de gene son kez kurtarabilirim diye inandım, 11 bin lirayı da gönderdim. Toplamda 27 bin lira yatırdım. Şu anda ulaşamıyorum. Lüzumlu yasal işlemleri başlattım.

ŞİKAYETÇİ OLACAĞIMI SÖYLEYİNCE BENİ ENGELLEDİLER

Dolandırıcıların ikna yönteminden bahseden Korkusuz, şöyleki konuştu:

Son olarak arayan şahıs yeminler ediyor. 2 tane çocuğum var hocam diyor. Çocuklarımın ölüsünü öpeyim diyor. Ramazan ayı oruçluyum diyor. Kurana yemin ediyor. Son olarak şahıs baya yeminler etti. Ben sizin mağdur olmanızı istemiyorum, siz iyi bir insana benziyorsunuz siz benim ablamsınız, ben sizin kardeşinizim, ben sizinle sonradan da bağlantı kuracağım, hep size destek olacağım, siz ondan sonra da oldukça paralar kazanacaksınız şeklinde cümleler kuruyor.

WhatsApptan görüşmelerinde hep bu şekilde bu şekilde ikna etti beni. Benim de kafam oldukça karışıktı. Ben dedim en azından o paraları bana iade etsinler. Hani ben artık para kazanmayı bıraktım da gönderdiklerimi kazanmak için, geri almak için kendi paralarımı geri iade etsinler diye uğraştım. Son olarak gönderdiğim 11 bin lirayı o amaçla yolladım. Para kazanmak için değil, derdim başkaydı fakat onu bile yapmadılar.

Utanmadan bir de bana dedi ki, son olarak 15 bin TL daha gönderirseniz kazanacaksınız ve paranızı alacaksınız. Benim param yok veremem dedim. 10 dakika içinde 5 bin gönderirseniz tüm paralar hesabınıza gelecek diyor. 15 binden 5 bine düştü. Orada kandırıldığımı anladım. Şikayetçi olacağımı söyleyince beni engellediler. Ben kendime oldukça güveniyordum, diyordum ki beni kimse kandıramaz diye düşünüyordum. Benim başıma geldi, kimselerin başına gelmesin, hepimiz oldukça dikkat etsin bu şekilde bir şeye inanmasınlar. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir