Bekir Pakdemirli istifa etti! Vahit Kirişci Tarım ve Orman Bakanı oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın imzasıyla Resmi Gazetede piyasaya çıkan karara nazaran, Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli görevinden çekilme etti.

Karara nazaran, Vahit Kirişci Ziraat ve Orman Bakanı oldu.

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altundan izahat geldi. Altun, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın tensipleriyle Ziraat ve Orman Bakanlığı görevine atanan Sayın Vahit Kirişciyi kutlama ediyor, yeni görevinde başarılar arzuluyorum. Görevi devreden Sayın Bekir Pakdemirli bakanımıza bugüne kadarki hizmetleri için teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.

SÖZLERİ TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU

Geçtiğimiz yıl, Türkiye’nin pek oldukça bölgesinde çıkan yangınlar sonrasında ormanlık alanlar küle dönmüş ve AKP iktidarının mücadeledeki yetersizliği ile Bakan Pakdemirli’nin “ormanların korunması ve yangınlarla mücadelede belediyeleri görevli” sözleri münakaşa mevzusu olmuştu.

TARIMSAL ÜRÜN İTHALATINDA DİKKAT ÇEKEN ARTIŞ

Ziraat Bakanı olmadan ilkin ABDli bir patates şirketinin Ortadoğu danışmanlığını meydana getiren Bekir Pakdemirli’nin bakanlığı döneminde tarımsal ürün ithalatındaki artış dikkat çekti.

Tarımda kendi kendine yeten nadir ülkelerden kabul edilen Türkiye’de, artan maliyetler sebebiyle besin enflasyonunun önünü almak isteyen AKP yönetimi, çareyi ithalatta buldu. Yalnız 2021 senesinde ziraat ve besin ürün ithalatı 20 milyar dolara yaklaştı.

8 BAKAN DEĞİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin 10 Temmuz 2018’de belirlenen ve 16 bakandan oluşan ilk kabinesinden şimdiye kadar 8 bakan ayrıldı.

28 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de piyasaya çıkan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan görevden alındı. Turhan’ın yerine Adil Karaismailoğlu atandı.

ALBAYRAK INSTAGRAM’DAN İSTİFASINI DUYURMUŞTU

Instagram hesabından 8 Kasım 2020’de paylaşmış olduğu açıklamayla çekilme eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bu talebi, 27 saat sonrasında 9 Kasım 2020’de kabul edildi. 10 Kasım 2020 tarihinde ise yerine Lütfi Elvan atandı.

Tecim Bakanlığına eşinin şirketi üstünden değerinden yüksek fiyata dezenfektan alımı meydana getiren Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan, 21 Nisan 2021 tarihinde görevden alındı, yerine AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş atandı.

Gene 21 Nisan 2021 tarihinde Emek verme, Toplumsal Hizmetler ve Aile Bakanlığı bölündü; Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı kuruldu. Emek verme, Toplumsal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk görevden alındı. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı görevine de Vedat Alim getirildi.

MİLLİ EĞİTİM VE EKONOMİ BAKANI DA İSTİFA ETMİŞTİ

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un istifası, Resmi Gazete’de 6 Ağustos 2021 tarihindeki kararla öğrenildi. Kararda Selçuk’un “görevden affını istediği” söylenerek yerine Mahmut Özer atandı.

2 Aralık 2021de Gömü ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan çekilme etti. Yerine yardımcısı Nureddin Nebati getirildi.

28 Ocak 2022 günü Hakkaniyet Bakanı Abdülhamit Gül, görevden affını istedi, 29 Ocakta Resmi Gazetede piyasaya çıkan Cumhurbaşkanı kararıyla yerine geçmişte de Hakkaniyet Bakanı olarak vazife meydana getiren Bekir Bozdağ getirildi.

VAHİT KİRİŞCİ KİMDİR

Vahit Kirişci, 4 Aralık 1960da, Kahramanmaraşta hayata merhaba dedi. Ziraat Yüksek Mühendisi ve Öğretim Üyesi; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesini tamamlamış oldu. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsünde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesinde tamamladı.

Ziraat ve Köyişleri Bakanlığında teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995te doçent, 2001de profesör oldu. 16sı yabancı dilde olmak suretiyle, toplam 55 tane yazı, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde gösterim yapmış oldu. Birçok sivil cemiyet kuruluşunda yönetici olarak vazife üstlendi.

22. Dönem Adana Milletvekili. 22. Dönemde Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu ve Başkanvekilliği görevinde bulunmuş oldu. TBMM Ziraat, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönemde aynı Komisyonun Başkanlığına tekrardan seçildi.

İngilizce bilen Kirişci, evli ve 3 çocuk babasıdır.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.