Bayram tatili yüzde yüz zamlandı

Geçen yıl pandemi tesiri altında otellerin büyük fiyat indirimleri ile sahillere çekmiş olduğu yerli gezgin, bu yıl enflasyon tesiri ile uzun Kurban Bayramı tatilini yüzde 50 ile yüzde 100 içinde değişen zamlarla meydana getirecek. 2021’de İngiliz turistlerin gelmemesi, Rusların kapıları haziran sonrası açması ve Avrupa pazarındaki durgunluk, sahillerdeki yerli oranını Akdeniz’de yüzde 40, Ege’de yüzde 60’lara taşımıştı. Sadece bu yıl yerli gezgin yerini tekrardan yabancıya bırakıyor. Bu yıl sahillerdeki yerli gezgin oranının yüzde 15-20 arasına düşeceğini kaydeden Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, “2021’e gore yüzde 50-100 arası bir fiyat farklılığı var bu da oldukça düzgüsel. Aslen otelci ve sektör olarak maliyetlerimiz daha çok arttı. Yabancı turisti dövizdeki artışla birazcık tolere ediyoruz fakat iç pazarda bunu minik fiyat artışları ile tolere etmeye çalışıyoruz. Kurban Bayram’ında ilgi bekliyoruz gene de” yorumunu yapmış oldu.

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

Geçen yıl İngiliz ve Avrupalı gezgin yokluğu sebebi ile otellerin sıfır kâr ile yerli turiste açıldığını özetleyen Bülbüloğlu, şöyleki devam etti: “Geçen yıl dış pazardaki düşüklükten dolayı yerli gezgin oranı oldukça daha yüksekti. Bu yıl yüzde 40 oranında iç pazarda daralma olacaktır. Arz olarak bu yıl yerli turiste sunduğumuz yüzde 15-20 arası bir hisse var. Karadeniz’deki harp Rusya’yı geriletti. Ukrayna esasen asla yok. İç pazarda da enflasyon tesiri ve yükselen fiyatlardan dolayı alım gücünün düşmesi ile satın alımlar düşüyor.”

Yerli turistin bütçesi daraldı, geceleme sayısı azaldı

Hilton Sarıgerme Genel Müdürü Tunç Batum, averaj 8.5-10 milyon yerli turistin gezi ettiğini, burada sayıda bir düşüş beklemediklerini sadece geceleme sayısız dinlence bütçelerinde ise bir kısıntıya gidildiğini kaydetti. Batum, bayram hareketliliğinde tatile çıkmak isteyen turistin bir alt yıldıza ya da daha uygun fiyatlı otellere yöneldiğini aktararak, “Yerli gene 5 yıldızlı otele gidecek fakat birazcık daha bütçeye gore değişecek. Geceleme sayısında iç pazarda düşüş görüyoruz” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.