Bayram tatili bitti gözler dolarda olacak

Küresel ölçekte doların kıymet kazanması da TL üstündeki baskıyı artırıyor. Iktisat yönetiminin bir süredir eşik olarak tuttuğu dolar 14.50 lira seviyesinin aşılmasıyla beraber TCMB’nin atacağı yeni adımlar merak ediliyor.

GİDEREK ZORLAŞIYOR

Mayıs ayına küresel piyasalardaki düşük hacimli işlemlerle yükselerek başlamış olan dolar hafta başlangıcında 14.9166 lirayı görerek 15 lira barajını zorladı. Iktisat yönetimi TL’deki kıymet kaybını daha çok döviz satışı ile frenlemeye çalışıyor. Nitekim, Merkez Bankası’nın (TCMB) brüt rezervlerinin 15-22 Nisan haftasında 112.3 milyar dolardan 108.9 milyar dolara, net rezervlerin 19.1 milyar dolardan 17.1 milyar dolara, swap yükümlülükleri dışarıda bırakıldığında net rezervlerin ise eksi 46.8 milyar dolara gerilediği görüldü.

Oysa, kur korumalı mevduat hesapları vesilesiyle gelen dövizlere ve ihracatla elde edilmiş döviz gelirlerinin yüzde 40’ının TCMB’ye satılması zorunluluğuna karşılık rezervlerin artması beklenirdi. Rezervlerdeki erime, piyasaya döviz satışı kanalıyla müdahale edilmeye devam edildiğini açıkça gösteriyor. Biriki satışı ve bütçeye yük getiren kur korumalı mevduatla döviz kurlarını frenlemeye çalışan Ankara’nın dolardaki güçlenme ve düşük biriki sebebiyle işi giderek zorlaşıyor.

Borsada ralli sürecek mi?

Ramazan Bayramı dolayısıyla kapalı olan ve işlemlere bugün başlanan Borsa İstanbul’da, son 7 işlem gününde  yaşanmış olan yüzde 6.5’lik geri çekilme yatırımcıları ürküttü. Analistler kuvvetli şirket büyümeleri sebebiyle yükseliş eğiliminin bir süre daha devam edeceğini öngörüyor. Aracı kurumların endekse yönelik tahminleri 3 bin puanın üstünde yoğunlaşıyor. Bilhassa getiri performansı anlamında endüstri şirketlerinin arkasında kalan bankacılık sektörü hisselerinin öne çıkarak farkı kapatma eğiliminde olabileceği düşünülüyor. 21 Nisan’da  2 bin 562 puana kadar yükselerek zamanı rekorunu kıran BIST 100 endeksi cuma gününü 2.430 seviyesinden kapatmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir