Başbakan yardımcısı duyurdu! Devlet ve Merkez Bankası iflas etti

Lübnan adına Internasyonal Para Fonu (IMF) ile müzakereleri sürdüren heyetin başlangıcında bulunan Başbakan Yardımcısı Saadeh Al-Shami, dün akşam katılmış olduğu mahalli bir tv programında, devletin ve Lübnan Merkez Bankası’nın batkı ettiğini beyan etti.

KAYIPLARI EN AZ ŞEKİLDE HALKA YANSITACAĞIZ

Kayıpların devlet, Lübnan Merkez Bankası, bankalar ve mevduat sahipleri içinde dağıtılacağını aktaran Al-Shami, “Merkez Bankası benzer biçimde devlet de batkı etti. Kayıpları minimum şekilde halka yansıtmaya çalışacağız ve söz mevzusu kayıplar devlet, Merkez Bankası, bankalar ve mevduat hesapları içinde paylaştırılacak” dedi.

IMF İLE GRÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

IMF ile devam eden müzakerelere de değinen Al-Shami, Lübnan hükümeti ile Internasyonal Para Fonu içinde müzakereler devam ediyor. Bugün konuştuğumuz en mühim şey bankacılık sektörünün tekrardan yapılandırılması, ekonomik toparlanma planının tamamlanması, bütçenin ve Ana para Kontrolü projesinin mecliste onaylanması” ifadelerini kullanarak, yakında bir antak kalma varmayı umduklarını belirtti.

MERKEZ BANKASINDAN AÇIKLAMA

Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riad Salameh ise yapmış olduğu açıklamada, Başbakan Yardımcısı Al-Shami’nin batkı ile ilgili açıklamalarını yalanlayarak, bankanın kanunla kendisine verilen görevi yerine getirmeye devam ettiğini aktardı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir