Balıkçılar: Mayının etkisiyle 15 gün erken paydos ettik

Balıkların üreme ve büyümelerinin engellememesi için 15 Nisan 2022den itibaren gırgır ve trol av araçları ile meydana getirilen balık avı yasağı başlamış olacak. 1 Eylülde yine başlamış olacak olan av sezonuna kadar balıkçılar yeni sezona hazırlanacak. Av sezonunu değerlendiren balıkçılar, sezonun geçen yıl ile benzer verimde geçtiğini sadece bu yıl yakıt tutarları sebebiyle zorluklar yaşadıklarını söylemiş oldu.

MAYIN KORKUSUYLA ÇIKMAYANLAR OLDU 

Rumeli Kavağı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mert Ayan, şu şekilde konuştu:

* Geçen yıl ile karşılaştırdığımızda sürem aynı şeklinde. Geçen seneden fazla balık tuttuk diyorduk fakat geçen seneye nazaran oldukça daha çok harcamamız oldu. Akaryakıt harcamamız üç katı oldu, kumanya harcaması o şekilde. Bu yıl müsilaj görmedik. Mayın da görmedik.

* Mayının etkisiyle 15-20 gün daha erken paydos ettik. Mayın korkusuna çıkmayan balıkçı da oldukça oldu. Karadenize oldukça açılamadık. Beş ay eksiklerimizi tamamlayacağız. Ağları onaracağız, tadilatlarımızı yapacağız. Beş ay süresince yedi ay çalıştığımızı yiyeceğiz.

GİDERLER ÜÇ KAT ARTINCA DENİZE ÇIKMAKLA ÇIKMAMAK EŞİTTİ 

Balıkçı Mehmet Arslan, Biz Karadenizde avlanma yapıyorduk. Sürem tüm sezonlar şeklinde geçti. Mazot tutarları üç kat arttığı için, tüm giderler 3 kat arttı. Bu sürem denize çıkmakla çıkmamak eşitti. Bizlere mayın denk gelmedi. Mayınlar yüzünden aslına bakarsanız gece avcılığı yasaklandı. Gündüz de etrafımızı görebildiğimiz için korku yaşamadık diye konuştu.

ÇİNEKOP, USKUMRU, HAMSİ TEZGAHTA AZALIR

Balık lokantası çalışanı İhsan Aslan, Artık tezgahlar bu şekilde boş duracak. Devamlı bu tezgahlar dolu olurdu. Hamsi, çinekop, lüfer, tekir, mezgit bunlar artık bulunmaz. Bundan sonrasında hep çiftlik yada dondurulmuş balıklar olacak tezgahlarda ifadelerini kullandı.

Balık satan Ali Aktaş Yasak tüm balıkları etkisinde bırakır. Büyük tekneler denize çıkmayacak. Küçük tekneler de azca meblağ balıkta bayağı azalma olur. Çinekop azalır, uskumru azalır, istavrit çoğalır, hamsi azalır. Fiyatlar da artar. Örneğin hamsiyi 50ye satıyorduk, 60-70 lira olur dedi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI 

Ziraat ve Orman Bakanlığı 2021-2022 av sezonu yasağı hakkında yazılı izahat yapmış oldu. Meydana getirilen açıklamada Endüstriyel avcılık icra eden balıkçı gemileri için yeni balıkçılık av sezonu açılışı Akdeniz hariç tüm denizlerimizde 1 Eylül 2022 tarihinde, Akdenizde ise 15 Eylül 2022de başlayacaktır. Kıyı balıkçılığı icra eden minik ölçekli balıkçılarımız bu yasaktan muaf olup, senenin 12 ayı avcılık halletmeye devam edebilecektir. Yasak sezonda, gerek minik ölçekli balıkçılardan gelen balıklarla, gerekse yetiştiriciliği meydana getirilen çiftlik balıkları ile yaz sezonu süresince halkımızın balık ihtiyacını rahatça karşılayacak olanak bulunmaktadır. denildi.

KARASULARIMIZ DIŞINDAKİ ULUSLARARASI SULARDA GIRGIR VE TROL YÖNTEMİYLE AVCILIK YAPABİLECEKLERDİR

Yasadışı avcılığın önlenmesi kapsamında lüzumlu denetimlerin de yapıldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* Bakanlığımız, 2021 senesinde toplam 193 bin 608 denetim gerçekleştirmiş, kaçak avcılıkla elde edilmiş bin 61 ton su ürününe el koymuş, 6 bin 798 şahıs ve iş yerine 27 milyon 597 bin lira yönetimsel para cezası uygulamış, ek olarak kurallara uygun avlanmayan 152 tane gemiye el koyarak mülkiyetini kamuya geçirmiştir.

* Yasağın başladığı 15 Nisan 2022 tarihinden itibaren ortalama 4,5 aylık dönemde ekonomik faaliyetlerine devam etmek isteyen balıkçılarımız, Bakanlığımızdan izin almak ve belirlenen kurallara uymak koşuluyla karasularımız dışındaki internasyonal sularda gırgır ve trol yöntemiyle avcılık yapabileceklerdir.

* Balıkların üreme ve gelişme döneminde getirilen yasaklara uyulması, sürdürülebilir avcılığın devam ettirilmesi ve balıkçıların geleceği açısından ehemmiyet arz etmektedir. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.