Bakanla müdür 2.2 milyar dolarlık limanda ters düştü

Başlangıçtaki ihale bedelinin 4 katına mal olması sebebiyle kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan 2.2 milyar liralık Filyos Limanı’nda şimdi de yönetim karmaşası çıktı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, limanın yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yaptırılıp işlettirileceğini deklare etti. Sadece Bakan’ın açıklamalarının peşinden Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Alim ise limanı kamu kurumu olan TPAO’nun
işleteceğini duyurdu.

KÖİ MODELİ

Karadeniz’in en mühim deniz kapısı ve bulunmuş olduğu iddia edilen yerli doğalgazın lojistik üssü olacağı anlatılan Filyos Limanı’nın kamu mu yoksa {özel sektör} tarafınca mı işletileceği merak ediliyordu. Ulaştırma Bakanlığı’nın TBMM’deki bütçe görüşmeleri esnasında CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın sorusunu yanıtlayan Bakan Karaismailoğlu, kamu-özel ortaklık (KÖİ) modelini işaret etti.

‘ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR’

Karaismailoğlu, Kasım 2021’de verdiği yanıtta, “Üstyapısının tamamlanması ve işletilmesine yönelik olarak yap-işlet-devret modeli ile ihaleye çıkılması için emek harcamalar yürütülmektedir. Çalışmaların tamamlanmasını müteakip ihale ilanı Resmi Gazete ve yüksek tirajlı gazetelerde yayımlanacak olup, ihaleye girmek isteyen isteklilere açıktır” dedi. Bakan Karaismailoğlu, bu yanıtın peşinden, sual önergesine de, “Filyos Limanı’nın üstyapı işlerinin yap-işlet-devret modeli ile ihale edilmesine ilişkin emek harcamalar devam etmektedir” yanıtını gönderdi.

‘Ticarete kapanmasın’

CHP’li vekil Ünal Demirtaş, Filyos Limanı altyapısına 538 milyon lirayla başlanıp 2 milyar 226 milyon lira harcandığını, üstyapıda da benzer bir kamu ziyanı görmek istemediklerini söylemiş oldu. Demirtaş, “TPAO genel müdürünün açıklamaları kafa karışıklığına yol açmakla beraber limanın kamu tarafınca işletilecek olması doğru bir adımdır. TPAO’nun limanı tek başına kullanmayıp ticari kullanıma da açarak bölgeyi desteklemesini bekliyoruz” dedi.

TPAO: 2023’te işletmeye açacağız

Bakan Adil Karaismailoğlu “YİD modeli” derken TPAO Genel Müdürü Melih Han Alim, limanı TPAO’nun işleteceğini deklare etti. Çaycuma Tecim ve Endüstri Odası’nı ziyareti esnasında açıklamayı icra eden Alim, Filyos Limanı’nın 2023 yılının ilk çeyreğinde işletmeye açılacağını söylemiş oldu. Limanın yüzde 25-30’luk bölümünün ticari kullanıma ayrılacağını belirten Alim, 4.500 ile 5 bin işçinin sahada istihdam edileceği bilgisini de verdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir