Bakan Soylu’dan İstanbul için toplanma alanı açıklaması

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonuna İstanbulda Ulusal Düzey Tahliye, Yerleştirme ve Planlama Tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikat, merkez üssü Adalar olan 7,5 büyüklüğündeki zelzele senaryosuyla yapılmış oldu. Tahliye, kurtarma ve yerleştirme kapasitesi, binlerce personelle kontrol edildi.

Tatbikatta devreye alınan AFAD Anlık Görüntü Aktarım Sistemi ile afet alanının tüm boyutlarını derhal görmek ve anlık müdahalede bulunabilmek suretiyle vasıta ve yaka kameraları, JİKU, İHA, drone, helikopter, Yıldız iletişim görüntüleri ile şehir güvenlik kamera görüntüleri kullanıldı.

Tatbikat kapsamında 5 bin çadır kapasiteli geçici barınma merkezlerin kurulumu için alanlar hazır hale getirildi. Bu alanlarda 2 bin çadırın kurulumu tamamlandı. Geçici barınma merkezlerinde yönetim birimleri, psikososyal destek, ibadethane, yemekhane ve çocuk dostu alanlar benzer biçimde toplumsal yaşam üniteleri de yer aldı.

18 değişik noktada eş zamanlı olarak meydana gelen tatbikatı, İçişleri Bakanı Süleyman Asil da takip etti. Ilkin Kağıthanedeki AFAD merkezine giden Asil, burada tatbikat ile ilgili brifing aldı. Asil hemen sonra Sadabat Hasbahçe mesire alanında yıkılan binada afetzede kurtarma çalışmalarını izledi.

HER TECRÜBE BİZE YENİ DENETİM AKSİYONU GETİRİYOR

Bakan Asil tatbikat alanında yapmış olduğu açıklamada, şunları söylemiş oldu:

* Türkiye Afet Müdahale Planının son halini değiştiriyoruz. Türkiyede 81 ilde il afet risk azaltma planını tamamladık. 2025 senesinde planlaması ihtiyaç duyulan bir şeydi. Kahramanmaraştan başladık. Türkiye Afet Risk Azaltma planı bir taraftan devam ediyor. Bizim 3 planımız var. Afet öncesinde yapacaklarımız, afet anında yapacaklarımız, sonrasında yapacaklarımız adı altında 3 planımız var. İlk 2si bitti. 3.sü de bu yıl bitmiş olacak.

* Önümüzde neyi yapabileceğimizi görürsek, günü vardığında elimiz ayağımıza dolaşmamış, kimin neyi yapabileceğini görmüş olacağız. Tüm araçların kabiliyetinin ortaya konulması ayrı bir kabiliyettir. Bizim ortak bir halde tüm araçları yönetim kabiliyetimizin ortaya konulması Türkiyede bambaşka bir kabiliyettir.

* Biz buna orman yangınlarında gereksinim duyduk. Elde ettiğimiz her deneyim bizlere yeni denetim aksiyonu getiriyor. Biz Kastamonu Bozkurt selini ortalama 24 saat bir benzin istasyonundan yönettik. Bir iskemle bir masa. Fakat hemen sonra araçlarımızı getirdik. Yönetim merkezlerini kurduk devam ettik.

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN TOPLANMA ALANI 2,5 KATINA ÇIKTI

Asil konuşmasının devamında şunları belirtti:

* Bu tatbikat bizim ilkleri de yaşadığımız bir tatbikat. İlk kez bu şekilde bir tatbikatla biz Türkiyede karşı karşıyayız. Zelzele olduktan sonrasında toplanma alanlarına götürüldü. Arkasından geçici barınma alanlarına götürüldü. Tüm ekipleri ciddi emek harcamalar ortaya koyuyor.

* Jandarma Genel Komutanlığı paydaşlarıyla tahliye konusunu yönetiyor. Zelzele tatbikatında ilk başarıya ulaşmış olduğumuz süreçler söz mevzusu. Hava görüntüleme, insansız hava aracı, insanlı bulgu uçağı, dronelar, helikopterler, şehir yönetim sistemi, yaka kameraları, cep telefonu üstünden Güvenlik Genel Müdürlüğümüzün kullanılan görüntüleri tek kanaldan alma kabiliyetine sahibiz.

* Tatbikatı ikinci mühim meselelerden biri de aynı hat üstünden tüm tatbikat alanının afet alanının görüntüsünün AFAD genel Merkezine güvenlik acil merkezine il AFAD Koordinasyon Merkezine, Jandarma Genel Komutanlığının bu mevzuyu yöneten TIRını gene onların araçlarına oradan yönetilme kabiliyetine sahibiz. Bilhassa AYDES programıyla kimin toplanma alanına geldiğini kimin toplanma alanında tahliye edildiğini görebiliyoruz. Türkiyede afet araçlarını tamamını listeleyerek görebiliyoruz. Afet alanlarındaki ihtiyaca nazaran çağırabiliyoruz.

* Arama kurtarma yapıyoruz. Arama kurtarma emek harcamaları ilk kez tamamen sivil cemiyet birliklerine emanet edilmiştir. Arama kurtarma kapasitemizi artıyor. Yeni aldığımız araçlarla beraber fazlaca rahat bir halde tahliye etme anlayışını gerçekleştirebiliyoruz. 23 emek harcama grubumuz var. Biz yalnız tahliye ve barınma emek harcama grubuyla ilgili tatbikat ortaya koyuyoruz. Senaryolarımız bilhassa yaralanan vatandaşlara ilişkin, toplanma alanlarında gereksinimleri gidermeye yönelik. Bu yıl Türkiye afet tatbikatı, geçen yıl afet eğitim yılı, bundan önceki yıl afetlere hazırlık yılıydı.

* Yıl sonuna kadar bu tatbikatlarımız aynı şekilde devam edecek. Bizim AFAD programımız var. Akıllı telefonlara indirilen bilir bir programdır. Buna bastığınız anda 112yi arar konumuzun bildirir. Gene toplanma alanlarına ilişkin iyi bir emek harcama yapılmış oldu. İstanbulda şahıs başına düşen toplanma alanlarına ilişkin metrekare var olandan neredeyse 2,5 katının üstüne getirildi. Çalışmalarımız devam ediyor. Her grubumuzun başkanı farklıdır.

* Afetin ne vakit geleceğini bilmiyoruz. Biz hazırlık için fazlaca kuvvetli ve hızlıca çalışıyoruz. Devamlı sinerji meydana getirmeye ve önlem almaya çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın Türkiye afet öncesi, afet anında, afet sonrasında tüm dünyaya liderlik rehberlik edecek bir konuma yükselmelidir diye bir talimatı var. Biz bunun için çabalıyoruz. DHA


aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir