Bakan Soylu’dan e-imza açıklaması

T.C. Kimlik Kartına E-imza Yükleme lansmanı İstanbul Beşiktaşta bir otelde gerçekleştirildi. Lansmana İçişleri Bakanı Süleyman Asil, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve fazlaca sayıda davetli katıldı.

T.C. kimlik kartına nüfusmatikler vasıtasıyla e-imzanın yüklenmesini elde eden uygulamanın tanıtılmış olduğu lansmanda, Maslaktaki bir banka ve Üsküdar İlçe Nüfus Müdürlüğüne canlı olarak bağlanılarak sistem kontrol edildi.

Canlı bağlantıların peşinden kürsüye çıkan Bakan Süleyman Asil, sistemin 10 Ocaktan itibaren kullanıldığını söyleyerek, bugünden itibaren 81 ilde 200 noktada e-imza yükleme işleminin başlatıldığını duyurdu.

81 İLDE 200 NOKTADA İŞLEMLER BAŞLATILDI

Konuşmasında sıfır mola anlayışına değinen Asil, şu ifadeleri kullandı:

* Sıfır mola anlayışıyla ürettiğimiz mühim bir hizmeti kamuoyuyla paylaşmak için huzurlarınızda bulunuyoruz. T.C. kimlik kartlarına elektronik imza sistemi yüklemesi çalışmamızı tamamladık. Başta da ifade ettiğim benzer biçimde 10 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulamaya başladık.

* Bu sayede elektronik imzalarımızı, yeni kimlik kartlarımıza nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlükleri, nüfus ve vatandaşlık işleri kioskları, bankalar, noterler ve tapu kadastro genel müdürlüklerinden; yükleme olanağına kavuşmuş oluyoruz. Halihazırda 81 ilde 200 noktada e-imza yükleme işlemi gerçekleştirilmektedir. 2021 yıl sonu itibarıyla Türkiyede elektronik imza kullanıcı sayısı ortalama 6 milyondur.

* Bizim bu yeni sistemimizde süreç bu taraftan da adım atmıştır. Bir nevi pilot dönem olarak gördüğümüz bu devrin peşinden, inşallah bu tanıtım programından sonrasında bu sayının hızla artmasını bekliyoruz. Dolayısıyla elektronik ortamda sunulan hizmetlerin kullanılması ve hizmet sayısının artırılmasını da sağlamayı umuyoruz.

3.5 MİLYON KADIN KADES İNDİRDİ

Asil, sıfır mola şiarıyla başladıkları yolda teknolojik hamleler yardımıyla de bilhassa hanıma yönelik şiddette mühim bir mesafe kat ettiklerini aktardı. Asil, şu ifadeleri kullandı:

* Artık çağıl devletin şifrelerinden biri sıfır moladır. İçişleri Bakanlığı olarak tam da bu mottoyu benimsemiş durumdayız.

* Örnek olarak terörle mücadelede sıfır mola dedik. Terörizmle mücadeleden yüksek operasyonel kabiliyetlere, kurumlararası koordinasyonun ve iş birliğinin sağlanmasından teknik, beşeri ve teknolojik kapasitemizin geliştirilmesine kadar pek fazlaca adım attık.

* Devamlı, yeni bir çözüm, devamlı yeni bir teknolojik kabiliyet üretiyoruz. Aile içi ve hanıma yönelik şiddetle mücadelede sıfır mola dedik. Elektronik kelepçe seyretme merkezimizi devreye soktuk ve bugüne dek bin 432 olay takip edeni yaptık. Halen de 535 olay etken olarak elektronik kelepçeyle izliyoruz.

* Internasyonal ödüllü KADES yazılımımızı ürettik. Tek dokunuşla 5 ila 8 dakika içinde en yakın ekip, tehdit altındaki kadınımızın yanına gidiyor. Ortalama 3.5 milyon hanımımız da bu yazılımı indirdi. 198 bin asıllı suç duyurusu aldık, aslı astarı olmayan yada asıllı tüm ihbarlara da gittik. Tüm bunların sonucunda, hanım cinayetlerinde, yılbaşından bugüne dek geçen senenin aynı dönemine gore yüzde 4 azaldı.

DÜNYANIN EN GÜVENLİKLİ PASAPORTU İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK

Asil, önümüzdeki 3-4 ay içinde dünyanın en güvenlikli yerli ve ulusal pasaportu çalışmalarını da tamamlayacaklarını belirterek şunları söylemiş oldu:

* Gene Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla beraber, inşallah, Tanrı nasip ederse, dünyanın en güvenlikli yerli ve ulusal pasaportu işlemleri üretilmeye başlandı.

* Şu demek oluyor ki, önümüzdeki 3-4 ay içinde, başkalarına gereksinim duymayacağımız, bizi güvenlik ve çiplerle bir alana sıkıştırmayacak Darphane ile, Maliye ve Gömü Bakanlığımızla beraber, uzun süreden beri üstünde çalıştığımız bir adımı da inşallah gerçekleştiriyoruz. Eğer becerebilirsek, kimliklerimizde, hem de pasaportlarda da inşallah renkli fotoğraf kullanacağız. DHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.