Bakan Soylu: PKK’ya geçen yıl katılım sadece 51 kişi

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldi. Gölbaşı ilçesindeki Vilayetler Evinde düzenlenen programa, Ankara Valisi Vasip Şahin ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin de katıldı.

Davetlilerle birer birer selamlaşan Bakan Asil, peşinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu. Terörle mücadeleye değinen Asil, şu ifadeleri kullandı:

* Bugün siz değerli ziyaretçilerimizin karşısına çıkıp konuşabiliyorsak biliniz ki ülke içinde silahlı terör eylemlerinin 2014 yılına bakılırsa hem sayı hem de kalite olarak yüzde 95 azalmış olduğu bir karneyle konuşuyoruz. Fakat bunda sizin kahramanlarınızın oranı en yüksek hisse.

* Zira eğer onlar, o büyük kahramanlıkları göstermemiş olsalardı, Tanrı muhafaza bugün bir ihtimal her birimiz hangi durumdaydık? Terör örgütüne katılım yılda 5 bin 550 kişiydi. PKKya geçen yıl katılım bir tek 51 şahıs oldu. Bu yıl 3 aya yaklaşıyoruz, 2 şahıs o da yurt dışından. Yurt içinde terör örgütünün sayısının bir tek 150 olduğu bir fotoğrafla karşınızda duruyoruz.

Terör yapılarının en büyük finans deposu uyuşturucuyla da savaşım ettiklerinin altını çizen Asil, burada da şehitler verdiklerini fakat Cumhuriyet tarihinin en büyük yakalamalarının bu zamanda gerçekleştirildiğini söylemiş oldu.

İNSANLIĞI BATI İLE DOĞU ARASINA SIKIŞTIRDILAR

Bakan Asil, Antalya Dış ilişkiler Forumunda dünyanın pek oldukca yerinden gelen diplomatların Türkiyeye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana olan saygılarını gösterdiğini, Türkiyeden beklentilerini vurguladıklarını söylemiş oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Dünya 5ten büyüktür sözüne atıfta bulunan Bakan Asil şöyleki konuştu:

* Bunu bir siyasal kelam olarak mı ortaya koydu? Bugün bu işlere teslim olan ülkelere dedi. Siz eğer beraber olamazsanız, eğer dünyanın tüm hassasiyetine haiz olamazsanız, bigün gelir utangaç olmuş olursunuz. Bugün gelip utangaç oldular.

* Ortalama 5 milyona yakın insan ülkelerinden ayrıldı fakat 13 milyon insan, Suriyeden ayrılırken gıklarını çıkarmadılar. Aylan bebek denizlerimizde sahile vurur ve çaresiz bir halde o minnacık bedeniyle tüm dünyaya ders verirken hiçbir şekilde seslerini çıkarmadılar. Srebrenitsada binlerce insan katledilirken insanlığı Batı ile Doğu arasına sıkıştırdılar.

Türkiyenin güvenli bir devlet olduğuna işaret eden Asil, şöyleki konuştu:

* Bunun için fedakarlıklarımız var. Daha güvenli bir devlet olacağız. Rusya- Ukrayna savaşı başladı, asla gecikmeden 24üncü saatinde Romanya sınırına arkadaşlarımızı yolladık ve AFAD ilk günden itibaren hem oradan tahliye olan yurttaşlarımızın yanında oldu.

* Dışişleri Bakanlığımızla beraber, Kızılayımızla beraber hem de oranın kendi insanlarının yanında oldu. Soğuktan üşüyenlere battaniye verdi, kimini otobüslere yerleştirdi, bir başka noktaya gitti.

* Biz Batının çocuklarına verdiği terbiyeyi alan bir millet değiliz. Biz insanları saç rengiyle, göz rengiyle, ten rengiyle ayırmıyoruz. Kim olursa olsun, bir tek insan olduğundan ona uzatılan elin bizlere bir buyruk bulunduğunu, biz bilen bir milletiz.

Bakan Asil, bir işi yaparken hanelerine yazılacak başarı için değil, utangaç olursak şehitlerimize ne hesap veririz? anlayışıyla yaptıklarını söylemiş oldu. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.