Bakan Soylu: Hrant Dink cinayetinden FETÖ’yü kurtarma görevini Kılıçdaroğlu’na kim vermiştir?

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Twitter hesabından açıklamalarda bulunmuş oldu. Asil, şunları belirtti:

* CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Nisan 2022 tarihinde Hrant Dink Vakfı ziyareti esnasında Hrant Dink cinayeti ile ilgili, mahkeme kararlarını yoksayan ve FETÖyü bu davadan aklamaya yönelik açıklamalarda bulunmuştur.

* Kemal Kılıçdaroğlu, tetikçinin hapiste fakat katillerin aydınlığa çıkarılmadığını, karanlık odakların açığa çıkarılması icap ettiğini ifade etmiş. O şekilde anlaşılıyor ki Kılıçdaroğlu, İstanbul 14üncü Ağır Ceza Mahkemesince verilen sonucu okumamış.

* Mahkeme tarafınca olayın faili net şekilde belirlenmiş, adam öldürmeye göz yuman ve amaçları için önlem almaksızın bekleyenler, ek olarak cinayetin arkasındaki karanlık odaklar açık şekilde tespit edilmiştir.

Bakan Asil, açıklamanın devamında, şunları aktardı:

* Davanın İstanbul 14üncü Ağır Ceza Mahkemesince 14 Temmuz 2021 tarihinde açıklanan gerekçeli sonucunda, adam öldürmeye giden süreçte kamu görevlilerinin ihtiyaç duyulan tedbirleri alıp müdahale etmek yerine cinayetin gerçekleşmesini bekledikleri, öncesinde ve sonrasında data, kayıt ve belgelerin yok edilmesini sağladıkları, FETÖnün çıkarlarını gözeterek beraber hareket ettikleri, cinayetin FETÖ/PDYnin amaçları doğrultusunda işlendiğine kanaat getirilmiş olduğu, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, Ekrem Dumanlı, Adem Yavuz Arslan, Coşgun Çakar, İbrahim Koca, Mehmet Akif Yılmaz, Mehmet Faruk Mercan, Metin Canbay, Ömer Faruk Kartın, Serkan Şahan, Yılmaz Angın, Yunus Yazar adlı şahıslar hakkında dosyalarının ayrılmasına karar vermiş olduğu, Mahkemece meydana getirilen yargılama sonucunda, söz mevzusu katliam eyleminin FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün talimatları ve örgütün amaç ve ideallerine uygun olarak mahkememiz dosyasında yargı kurulan sanıkların iştiraki ile işlendiğine kanaat getirilmiştir hükümleri yer almış; cinayetin FETÖ/PDYnin amaçları doğrultusunda işlendiği açıkça ifade edilmiştir.

* Ek olarak; FETÖ/PDY mensubu Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer başta olmak suretiyle 26 şahıs hakkında ağırlaştırılmış müebbet dahil süreli hapis cezaları verilmiştir. Öte taraftan; mahkeme tarafınca teşkilat talimatıyla FETÖ/PDY amaçları doğrultusunda Hrant Dinkin cinayeti işlenmesi sebebiyle Fetullah Gülen, Zekeriya Öz, Adem Yavuz Arslan, Ekrem Dumanlı, Faruk Mercan benzer biçimde adlar hakkında soruşturma sonucu çıkartılmış, dosyaları halen İstinaf Mahkemesinde bulunmaktadır.

FETÖYÜ KURTARMA GÖREVİNİ KILIÇDAROĞLUNA KİM VERMİŞTİR?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun iddiasının aksine, Hrant Dink cinayetindeki katilin de katili yönlendirenlerin de bilindiğini aktaran Bakan Asil, şu açıklamalarda bulunmuş oldu:

* Mahkeme bu mevzuda karar vermiş, cezalar belirlenmiş ve kamuoyu ile paylaşılmıştır. Açık mahkeme sonucuna karşın CHP Genel Başkanının bu yorumu, bir muayenehanede 15 Temmuz talimatlarını almış olduğu ve darbe girişimine isim önerisinde bulunmuş olduğu FETÖ terör örgütün, bu cinayetin tescilli sorumlusu bulunduğunu görmezden gelmek ve gerçeği karartmaktır. Türkiyenin son 40 senedir başına bela olan iki terör örgütünden birinin siyasetteki hamisinin HDP bulunduğunu biliyorduk.

* Anlaşılıyor ki CHP de Kılıçdaroğlu vasıtasıyla öteki terör örgütü FETÖnün hamiliğini üstlenmiş durumdadır. Mahkeme kararları ortadayken Kemal Kılıçdaroğlu tarafınca meydana getirilen bu izahat, Hrant Dink cinayetinden FETÖyü kurtarma operasyonudur.

* Eğer kendileri bu cinayetin katillerini cezalandırmakta samimi iseler, mahkeme kararını ellerine alıp bu cinayetin failleri olan FETÖ elebaşını, Zekeriya Öz, Adem Yavuz Arslan, Ekrem Dumanlı ve Faruk Mercan benzer biçimde öteki adları, ilişki kurduğu büyükelçilerden talep etmelidirler.

* Bulundukları ülkelerin vereceği cevap, mesnetsiz iddialarla Türkiyeyi eleştirdiği insan hakları mevzusundaki samimiyetini de ortaya koyacaktır. Hrant Dink cinayetinden mahkeme kararıyla sorumluluğu açık şekilde belirtilen FETÖ terör örgütünü ve elebaşılarını kurtarma operasyonunda Kılıçdaroğlu, başarı göstermiş olamayacaktır.

* Açıkça soruyoruz, Hrant Dink Cinayetinden FETÖyü kurtarma görevini Kılıçdaroğluna kim vermiştir? (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.