Bakan Soylu, ABD’yi Rusya konusunda eleştirdi

İçişleri Bakanı Süleyman Asil İstanbul Bağcılarda, Bayburtun düşman işgalinden kurtuluşunun 104üncü yılı sebebiyle düzenlenen etkinliğe katıldı. Programa Soylunun yanı sıra TBMM Başkanvekili Celal Adan, Bayburt Valisi Cüneyt Epçim, Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, AKP İstanbul milletvekili Emine Sare Aydın ve CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek katıldı.

LAF EBELİĞİNDEN BAŞKA BİR ŞEY GERÇEKLEŞTİRMEYEN ANLAYIŞ

Etkinlikte konuşan Süleyman Asil, şöyleki konuştu:

* Zannettiler ki ABD her şeyin hakimidir. Gelip aşağıda terör koridoru kurup, bu ülkenin huzurunu ve birliğini bozmaya çalışan tezgahları oluşturmak elbet büyük devlete yakışan bir iş değildir. Bugün Ukraynada harp var. İnsanlar oradan kaçıyorlar. ABD bizlere F-35 ve F-16lar ile ilgili öykü okuyorsun.

* Rusyaya karşı söz ebeliğinden başka bir şey gerçekleştirmeyen bir anlayış ortaya koyuyorsun. Avrupa ne oldu? Hani gücünüz kuvvetiniz vardı. Türkiyeye ulaşınca yukarıdan aşağıya her türlü sözü söylüyorsunuz. Her türlü yaptırımı ortaya koymaya çalışıyorsunuz.

* Hadi şimdi sözünüzün haricinde bir adım ortaya koyabilme kabiliyeti koysanıza. Gene Türkiye kendi anlayışını ortaya koyabiliyor. Cumhurbaşkanımızın Dünya beşten büyüktür sözü yalnız dünyaya karşı söylenmiş bir söz değil.

DÜNYAYA NİZAM VERMEYE ÇALIŞAN MİLLETİN TORUNLARIYIZ

Bakan Asil konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

* Afganistandan ABD kaçarken o insanoğlu uçağı tekerleğine sarılıp oradan kaçma görüntüsünü hatırlıyor musunuz? İşte bu görüntü dünyaya meydan okuyan ben dünyanın beyi, paşasıyım diyenin iflasının görüntüsüdür.

* Derhal yanı başımızda Irak ve Suriyede iki terör örgütü ile iki devletin otoritesini ortadan kaldırdılar. Hesapları yalnız o iki ülke değil. Hesapları Türkiyeydi. Biz 20 senedir onların sözlerine ve ninnilerine Ukrayna benzer biçimde bakmış olsaydık bu gün bizi de zulüm altında inim inim inletirlerdi. Dünya ne derse desin biz kendi göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız.

* Birileri gidip onların büyük elçilerine mektup yazabilirler, biz o defteri İstiklal Harbinde kapattık. Bizim sorumluluğumuz yalnız 780 bin metrekare değildir. Bu gün Afganistandan Pakistana, Iraktan Suriyeye ve bir oldukca ülkeye kadar her tarafı karıştırmaya çalışanlara karşı dünyada hakkın ve adaletin sesini biz temsil etmek zorundayız. Biz dünyaya düzen vermeye çalışan milletin torunlarıyız. 21inci yüzyıl başımızı eğdiğimiz bir yüzyıl değil. DHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.