Bakan Özer: Bir an bile beklemeye tahammülümüz yok

Bakan Özer, Ulusal Eğitim Bakanlığı Şura Salonunda düzenlenen Matematik Seferberliği Tanıtım Töreninde konuştu. Özer, öğretmen ve öğrenciler ile el ele yeni yola girmenin, gelecekle ilgili yeni adım atmanın heyecanı içinde olduklarını belirterek, ocak ayından beri hazırlıkları meydana getirilen matematik seferberliğinin bugünden itibaren başlatıldığını söylemiş oldu.

ÇOK GÜZEL BAŞARI HİKAYELERİ ORTAYA ÇIKACAK

Eğitimde fırsat eşitliğinin kilit taşının matematik öğretimi bulunduğunu kaydeden Özer, şöyleki konuştu:

Bunu bir retorik olarak söylemiyorum zira matematik hepimize lazım. Matematik bir tek sayısal eğilimi olan öğrencilerimize değil sözel eğilimi, eşit ağırlık eğilimi olan öğrencilerimize de lazım. Aslına bakarsak bu paradigmayı değiştirmemiz gerekiyor. Matematik her insan için lüzumlu olan bir enstrüman sağlıyor, yaşamı anlaması, yorumlaması ve yaşamın içinde rasyonel bir halde yol yürüyebilmesi için.

İşte biz gençlerimizi 21inci yüzyılın yaşamına bu kabiliyetlerle yetiştirmek için matematik seferberliğini hep beraber bugün başlatmış oluyoruz. Bu, adım adım 81 ilimize 922 ilçemize yaygınlaşarak, oldukça güzel başarı hikayeleri ortaya çıkacak. Buna kalbi olarak inanıyorum.

TÜM İL VE İLÇELERİMİZDE MATEMATİK YAZ OKULLARI AÇIYORUZ

Hususi yetenekli öğrencilerin eğitim almış olduğu bilim ve sanat merkezleriyle (BİLSEM) ilgili izahat yaptığını ve bu kapsamda yaz okullarında bilim ve sanat olmak suretiyle 2 ders açılacağını hatırlatan Bakan Özer, şunları söylemiş oldu:

İlkokul 2nci sınıftan 12nci sınıfa kadar bilim sanat merkezi olup olmadığına bakmaksızın 18 milyon öğrenciye yaz okullarına katılabilme imkanı sunacağız. Matematik seferberliği ile de yeni bir adım atıyoruz. Bu süreçleri sahada öğrencilerimize oldukça daha çok entegre edebilmek için 4üncü sınıftan 12nci sınıfa kadar destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında, tüm il ve ilçelerimizde matematik yaz okulları açıyoruz.

Bizim bir an bile beklemeye, ertelemeye tahammülümüz yok. Karar verdiğimiz şeyleri süratli bir halde yazın uygulayarak inşallah 2022-2023 eğitim öğretim senesinde oldukça daha kuvvetli bir halde eşitsizliklerimizi oldukça daha azaltmış şekilde yolumuzda yürümeye, yeni açılımlar halletmeye devam edeceğiz. Matematik seferberliğinin, ülkemizin geleceğine atılmış oldukça mühim bir kırılma noktası, mühim bir çentik olduğuna inanıyorum. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir