Bakan Kurum’dan Marmara Denizi için müsilaj açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İzmit Cedit Mahallesinde kentsel dönüşüm kapsamında son binanın yıkımına katıldı. Bir süre yıkımı izledikten sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, Marmara Denizinde şu anda müsilaj problemi olmadığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

* Geçen yıl Haziran ayında Marmara Bölgemizde müsilaj problemiyle karşı karşıya kalmıştık. Burada 25 milyon vatandaşı ilgilendiren oldukça mühim bir çevre tabiat koruma müsilajdan kurtulma projesi başlattık.

* Bu çerçevede Marmara Denizimizi hususi koruma bölgesi duyuru etmek ve 22 maddelik Marmara Denizini koruma fiil planı çerçevesinde adımlarımızı attık. Valilik, belediye, bilim adamlarının fikirleri doğrultusunda projelerimizi tek tek hayata geçirdik.

* Açıkçası bir seferberlik şuuruyla hareket ettik. Şu anda Marmara Denizinde herhangi bir müsilaj problemi yok. Bilim insanlarımızın verdiği görüş, düşünce ve tavsiyeler de bu aşamada kısa vadede bir müsilajla karşılaşmayacağımız noktasında. Doğal olarak bu müsilajın asla olmayacağı anlamına gelmiyor.

KİRLETİCİLERİ 7/24 İZLİYORUZ

Bakan Kurum kesin bir halde adımların atılması icap ettiğini belirterek, şunları söylemiş oldu:

* Biz hem acil hem orta hem de uzun solukta atılması ihtiyaç duyulan adımları tek tek belirledik. Kirleticilerin tespitlerini yaptık. Gerek biyolojik tesis sayısı arttırılması, gerek mebran teknolojisiyle yapılmış arıtma tesislerinin sayısının arttırılması noktasında bir iş programı ortaya koyduk.

* 3 senelik bu iş programını Marmaraya kıyısı olan tüm belediyelerimiz imza attı. Bu iş programı dahilinde adımlarımızı atıyor olacağız. Meclisimizde de düzenleme yapılacak belediyelerimiz arıtma tesislerini, çevre projelerini yap- işlet-devret, yap-kirala benzer biçimde modellerle yapabilecek, bunun önünü açıyoruz.

* Burada her kurum, üstüne düşen vazifelerini yerine getirecek. Yaşanabilir tertemiz Marmara adına adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Yarın gene Marmara Belediyeler Birliği bünyesindeki ve TÜBİTAK bünyesindeki bilim insanlarımızla bakanlıkta bir araya geleceğiz. Onların görüşlerini alacağız.

* Kirleticileri 7/24 izliyoruz ve izlemeye devam edeceğiz. Oldukça yakında Kocaelinde Körfezdeki hususi çevre koruma bölgesi ve müsilajla savaşım kapsamındaki dip çamuru temizliği sürecini de inşallah sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Kocaelimize müjdeleyeceğiz. Bu da Kocaeli adına müsilajla savaşım adına oldukça oldukça mühim bir proje.

367 BİN LİRA İDARİ CEZA UYGULANDI 

Bir gazetecinin hayvansal atıkların dereye döküldüğü yönündeki sual üstüne Bakan Kurum, 13 Nisan Gölcük Kavaklı sahil şeridinde hayvansal atık görüldüğü suç duyurusu müdürlüğümüze, valiliğimize iletildi. Takımlar derhal araştırmalarda bulunarak bu atıkların Lütfiye Köyünden gelen Beyoğlu deresi sahil şeridine taşındığı gözüktüğü tespit edildi. Lüzumlu işletmeye 367 bin lira yönetimsel ceza uygulandı. Denetimlerimiz, valiliğimiz koordinasyonunda orada devam ediyor. Gerek hayvansal gerek orada ki kirliliklerin denetimleri yapılıyor. İşletmelere ceza gerekirse kapatmaya kadar işlemler yapılacak diye yanıt verdi.

CEDİTTE KALAN SON BİNA YIKILDI 

Bakan Kurum, Şu anda bulunduğumuz yer senelerdir netice alınamamış Cedit Mahallesinde 500 riskli yapı vardı. 499 yapı yıkıldı ve son kalan 1 binanın da yıkımı temsili gerçekleştirildi. 1105 bağımsız bölümden oluşan ve İzmitimize kıymet katacak projenin temellerini atıp 2023 senesinde tamamlayıp yurttaşlarımıza teslim ediyor olacağız. Kocaelinde etap etap riskli binaların dönüşümünü yapacağız dedi. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir