Bakan Kurum’dan Atatürk Havalimanı ve Salda Gölü açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, katılmış olduğu canlı yayında açıklamalarda bulunmuş oldu. Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı hakkında konuşan Bakan Kurum, şunları söylemiş oldu:

* 8,5 milyon metrekarelik bir alanın ortalama 5 milyon 36 bin metrekaresini ki bu dünyanın en mühim sayılı millet bahçelerinden bir tanesi olacak, Türkiyenin en büyük millet bahçesi olacak ve bu alan içinde 145 bin 300 ağacımızı dikeceğiz. Bu projemizin ilk etabını da fethin 570. yıl dönümünde İstanbulumuza, ülkemize armağan edeceğiz. Bu çerçevede çalışmalarımız olağanca hızıyla devam ediyor.

* Yurttaşlarımız da müsterih olsunlar. Burada kullanılması ihtiyaç duyulan yapılar, limanlarımız, buradaki hangarlarımız, çocuklarımız için müzeler yapacağız. Bunların restorasyonlarını yapacağız ve burada fuar alanları oluşturacağız. Çocuklarımız burada kitap okuyacaklar, deneyler yapacaklar, atölyelerde gene gençlerimiz kendilerini geliştirecekler.

* Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı burada yoğun bir halde etkinlik gösterirken, burada hava kirliliğinden, trafik probleminden, gürültü kirliliğinden dolayı ciddi manada bir hastalık vardı. Şimdi biz ne yaptık? Burada 5 milyon 36 bin metrekarelik alanı İstanbulun göbeğinde herhangi bir imara, ticari bir imara, konut imarına açmadan vatandaşımızın, milletimizin hizmetine açmış oluyoruz.

SALDA GÖLÜ

* Biz bu iftiralardan, yalanlardan, söylemlerden yorulduk. Bugün gene Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi hakkında mesnetsiz, mesnetsiz, kişiliğe, insanlığa, hukuk uymayan iftiralarla karşı karşıyayız. Neymiş efendim bizim Çevre Ajansımız Emine Hanımın şirketiymiş, o alanda, kıyılarda, naturel sit alanlarında bu şirkete işler dağıtılacakmış benzer biçimde gene yalan yanlış söylemlerle karşı karşıyayız. Bunun bir benzerini gene Salda Gölünde yaptılar.

* O şekilde bir muhalefetle karşı karşıyayız ki biz Organik alanlarımızı koruyacağız diyoruz. Kıyılarımızda koylarımızda, naturel sit alanlarında, hususi çevre koruma bölgesi alanlarında bizlere emanet edilmiş değerleri koruyacağız, nesillere en güzel şekliyle aktaracağız. diyoruz. Salda Gölünün kıyısına kadar giren araçları geriye çekeceğiz.

* Buraya hiçbir yapılaşma yapmadan burada yurttaşlarımızın refah içinde bu gölü izleyecekleri, buradaki kültürel, naturel zenginlikleri görebilecekleri alanlardan istifade etsinler istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk Havalimanına, aziz milletimizin adım atma mesafesinde ulaşacağı bir millet bahçesi yapacağız. diyoruz.

* Maalesef hala karşımızdaki karşıcılık bizi anlayamadı. Ne yapmak istediğimizi anlayamadılar. Çevre Ajansı, kanunla kurulmuş, bakanlığımızın iştiraki olan bir kamu iştirakidir. Hiçbir şahsın, hiçbir kişinin şirketi değildir, devletin şirketidir ve kanunlarla bu şirketimize yetkiler verilmiştir. Ne yetkisi verilmiştir biliyor musunuz? Tabiatın korunması yetkisi verilmiştir.

* Biz Çevre Ajansıyla beraber Sıfır Atık Projesini daha da yaygınlaştıracağız. Sıfır Atık Projesi, internasyonal ödül almış bir projedir. Emine Erdoğan Hanımefendi bu projeyi himaye etmiştir. Gerek Sayın Cumhurbaşkanımız gerek saygıdeğer eşi Emine Erdoğan Hanımefendi bizim tüm projelerimize destek veriyor.

* Destek vermek kabahat mudur? Türkiyenin en büyük çevre hareketini başlatan ve bu manada da internasyonal ödüller alan bir projeyi bu kadar acele karalamak, bu kadar kötüleştirmek ne kadar doğrudur? Hakkaniyet nezdindeki her türlü girişimi de yapacağız ve biz milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir