Bakan Kurum: Türkiye son 20 yılda eğitim alanında çağ atlamıştır

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Baklanı Murat Kurum bazı açılış ve ziyaretler için Konya’nın Karapınar ilçesine geldi. Bakan Murat Kurum burada ilk olarak Karapınar Cumhuriyet İlkokulu açılış törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Murat Kurum, açılışta bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek sözlerine başladı.

Karapınar’a her gelişinde coşku, coşku, refah ve mutluluk bulduğunu belirten Bakan Kurum şu şekilde konuştu:

* Bizi bu kadar kucaklayan, bizi kendisine kardeş gören, evlat gören Karapınar’a bizim de borcumuz var. Tanrı’a şükürler olsun ki; baba ocağımıza her gelişimizde elimiz dolu geldik. Her gelişimizde hizmet getirdik, müjde getirdik, yapıt getirdik. Her gelişimizde açılışlar yaptık, Karapınar’ımıza yeni tesisler kazandırdık, mevcud sorunların çözümü için çaba gösterdik.

* Size layık olmak, hayır dualarınıza mazhar olmak, güveninizi boşa çıkarmamak için azami duyarlılık içinde olduk. Hep arkadaşlarıma, ‘Son zamanların gereği her neyse, Karapınar’da da o olacak’ dedim. ‘Konya merkezinde ne var ise, fazlasıyla burada da olacak’ dedim. Toplumsal konutlardan kentsel dönüşüme, hükümet konağından belediye binasına, ilkokulundan sıhhat tesislerine, millet bahçesinden yeşil alanlara, atık su arıtma tesislerinden yol ve altyapı yatırımlarına, kattan oluşan otoparkından tecim merkezine ve binlerce istihdam sağlayacak dev güneş enerjisi santralimize kadar onlarca eseri Karapınarlı kardeşlerimizin hizmetine sunduk.

EĞİTİMİN GELENEĞİMİZDE ÇOK MÜSTESNA BİR YERİ VARDIR

Karapınar’da bilgiye ve eğitime yatırım yapmanın nasip bulunduğunu kaydeden Murat Kurum şu şekilde konuştu:

* Doğal eğitime yatırım halletmeye mecburuz, zira küresel informasyon çağındayız. Hep söylenir; ‘Data hayattır. Başarı, informasyon ile beraberdir.’ Zira bilmek; yavrularımızın anlaması, anlamlandırması, yönetme kabiliyeti kazanması ve nihai başarı anlamına gelir. Hepimiz eğitimi; sıralarda başlayıp sıralarda biten, beton duvarlar arasına sıkışmış bir şey olarak değil; aksine beşikten mezara kadar giden bir ilim yolculuğu olarak gören bir medeniyetin mensuplarıyız.

* Bilmek, bizim için inanç etmenin ilk şartıdır, ilk kaidesidir, ilk kuralıdır. Bu bakımdan eğitimin geleneğimizde oldukça müstesna bir yeri vardır. Ecdadımız eğitime ve kültüre büyük ehemmiyet vermiş; alimlere, ilim insanlarına devamlı hürmette bulunmuş, el üstünde tutmuştur. Evet, bizim eğitimden, öğretimden, ilimden, irfandan anladığımız da budur. Bu ülke, bu aden vatan; coğrafi konumu, zamanı mirası ve genç nüfusu ile görkemli bir potansiyele haizdir.

* Ülkesi ve milleti için yararlı, özgür düşünceli, evrensel kültür içinde ulusal değerlerini benimsemiş, son zamanların gerektirdiği donanıma haiz nesillerin yetiştirilmesi; kuvvetli Türkiye’nin teminatıdır. 2000’li yılların başına kadar verimli şekilde kullanılamayan potansiyelimizin harekete geçirilebilmesi için, ülkemiz dev adımlar atmıştır.

* Türkiye; son 20 yılda her alanda olduğu benzer biçimde eğitim alanında da adeta çağ atlamıştır. Oluşturulan dersliklerden eğitimdeki altyapıya, artırılan öğretmen sayısından parasız ders kitaplarına kadar ülkemiz; eğitime hak etmiş olduğu kıymeti veren bir konuma terfi etmiştir. Bugün açılışını yapacağımız okulumuz da bu anlayışın bir başka güzel tezahürü olmuştur.

Gençlere güvendiklerini ve bir ülkenin evlatları ile gençlerinin o ülkenin yarınları bulunduğunu söyleyen Bakan Kurum, “Hepimiz, bu topraklarda büyüdük, bu topraklarda şekillendik. Bugün hamdolsun bizi yetiştirenlere hizmet borcumuzu ödüyoruz. İnşallah bugün de Karapınar’ın evlatları, güneşin alnında kavrulan ziraatçi evlatları, kalbi vatana hizmet aşkıyla yanan gençlerimiz burada, bu okulda yetişecekler. Bu ülkeye, bu millete, memleketlerine, emek harcayarak üreterek görevlerini yapacaklar, hizmet edecekler. İnşallah onlar bizim bugün temellerini attığımız pek oldukça hedefe ulaşacak; oldukça daha büyük hedeflere yürüyeceklerdir. Cumhuriyet İlkokulumuzun yapımında alın teri döken her insana ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir