Bakan Koca’nın yolladığı SMS’e sağlıkçılardan tepki

Büyük Beyaz Buluşma adı altında eyleme süregelen sıhhat çalışanları, hükümetten haklarının iyileştirilmesi taleplerinde bulunurken, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca tarafınca sıhhat çalışanlarına dün gece SMS gönderildi.

BAKAN KOCA: 39 MESLEK GRUBUNA MEKTUP GÖNDERDİM

Akşam saatlerinde toplumsal medya paylaşımında bulunan Sıhhat Bakanı Koca, “Hekimlere, sıhhat hizmeti çatısı altında birleşen 39 meslek grubundaki arkadaşlarıma bugün bir mektup gönderdim. SMS ile gönderilen mektup, teknik bir sebeple bazı arkadaşlarıma ulaşmadı. Yeni yazışmalarımızda problemi çözeceğiz. Birbirimize ayıracak daha çok vaktimiz olacak” ifadelerini kullandı.

CHPLİ EMİR: YASAL HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ

CHP Ankara Milletvekili Murat Komut, sağlıkçılara SMS olarak gönderilen mektubun kanuna aykırı bulunduğunu savundu.

Bakan Koca’yı etiketleyerek toplumsal medyadan mevzuyla ilgili paylaşımda bulunan Komut, Bakan Koca’nın sağlıkçılara SMS olarak gönderilmiş olduğu mektup Kişisel Verileri Koruma Kanuna aykırıdır. Kişisel sıhhat verisi bununla beraber işlenen tel. No’larını e-nabız üstünden alıp sağlıkçıları tehdit etmek için kullanamazsınız! Yasal haklarımızı kullanacağız” dedi.

SAĞLIKÇILARDAN MEKTUPLA CEVAP

Sıhhat Çalışanları Hak ve Savaşım Derneği ise Bakan Koca’nın SMS ile yollamış olduğu mektuba, mektupla karşılık verdi. Derneğin açıklamasında, şu ifadelere yer verildi;

*Biz sizden mektup değil senelerdir ötelenmiş verilmemiş haklarımız mevzusunda çözüm beklerdik. Miadını doldurmuş döner ana para sisteminin en azından bizlerden kaldırılmasını, öteki kurumlarda vergisiz olup bir tek bizde vergi olalı durağan(durgun) ek ödemenin kaldırılmasını, tamamı emekliliğe yansıyan yoksulluk sınırı üstünde tek kalem maaş talebimizi dikkate almanızı beklerdik.

*Sertliği ayıplayalım dışlayalım, takipçisiyim diyen twitler değil, sertlik uygulayanların gerçek manada ceza almaları için ihtiyaç duyulan çabayı göstermenizi beklerdik. Bu mektubunuzda ne kadar samimi olduğunuzu, doktor harici sıhhat çalışanlarının sizin için ne ifade ettiğini pazartesi günü sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarında göreceğiz.

*Biz size kırgınız sayın bakanım, bu kırgınlığımız da kolay geçecek benzer biçimde değil. Yukarda saydığımız ve sayamadığımız onlarca problemimiz varken siz hepsini birden görmezden geldiniz, umarız 14 Mart Pazartesi bu kırgınlıkların bittiği gün olur diyor saygılar sunuyoruz

HEKİMLER EYLEME GEÇTİ

Türk Tabipleri Birliği’nin öncülüğünde birçok sıhhat meslek örgütü ise Büyük Beyaz Buluşma eylemlerine başladı.

BAKAN KOCA’NIN MEKTUBU

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın sıhhat çalışanlarına gönderilmiş olduğu mektupta şu ifadeler içeriyor;

“Zor zamanlarda hekimlik icra eden ve bir taraftan mesleğinin gereklerini yerine getirmeye çalışırken öte taraftan hekimlik hizmetinin daha iyi şartlarda yapılabilmesi için düşünen tüm arkadaşlarıma ve size içten merhaba ve saygılarımı sunuyorum. Bu mesleği layığınca yüceltmek için her samimi çabadan yararlanıyoruz.

Bildiğiniz benzer biçimde, pandemi, yaygın savaşım isteyen bir hastalığın neticeleri haricinde, tüm toplumları, toplumsal psikolojileri ve ekonomileri başta olmak suretiyle, birçok yönden sarstı. Bu zamanda, meslek grubu olarak, en ağır fedakârlıkları gösteren, toplumların da hayranlığını ve saygısını kazanan kesim biz olduk.

“BU RUHUN KORUNMASI ÖNEMLİDİR”

Pandemi, hekimlerin, tüm sıhhat çalışanlarının ölümle yaşam arasındaki o sınır çizgisinde insandan yana benzeri olmayan bir çaba sarf ettiğini gözle görünür kıldı. Bizleri ve benzeri olmayan tıp mesleğini yücelten performansı sıhhat çalışanları olarak hep beraber gösterdik.

Mesleki kimliklerimizi yerli yerine koyan fakat tüm bireyselliklerin üstünde bir ekip ruhuyla hareket ettik. Bence bu ruhun korunması daima önemlidir. Ekip uyumu mevzusunda hekimlerin görevi inkâr edilemez. Bazı durumlarda tıbbi müdahalenin adeta müzikal bir uyum gerektirdiğini ise çoğumuz biliriz.

“HEKİMLİK, SAYGINLIK KAYBINA UĞRADI”

Bugün hekimliğin saygınlık yitirilmesine uğradığını hocalarımızdan tıbbiye öğrencilerine kadar bir çok şahıs ifade ediyor. Fakat unutulmamalı: Zamanı insanlık kadar eski olan tıp ve toplumun halen nadide insanı olan doktor, temelde kıymet yitirilmesine uğramış olmadığı için bu saygınlık kaybı geçicidir. Hayatla ölüm, hastalıkla sıhhat içinde sıkışan bir insan hekimine ve tıp bilimine lüzumlu saygıyı gösterecektir.

DİL VE ÜSLUP UYARISI

Hekimlik, bizlere, bir tek eğitim kanalıyla cemiyet içinde statü elde eden mesleklerden biridir. Biridir diyorum fakat bir ikincisini bilmediğimi de itiraf etmeliyim. Bu statü bizleri bazı teamüllerle sınırlar. Mesela haklarımız, taleplerimiz mevzusunda geliştireceğimiz dilin, tutumdaki üslubun mesleğin doğasıyla örtüşmesi gerekir.

Mesleğin bu doğası hastaları gözetmeyi de şüphesiz ihtiva eder. Bu sebeple dikkatsizlik edilen hastanın, tarafları kimler olursa olsun, çözüm aranan problem sebebiyle nesneleştirilmiş ve üstünden bildiri verilen şahıs konumuna düşürüldüğünü hepimiz bilir. Hasta da bilir. Biz, hekimler olarak, hastanın bu şekilde aracı kılınmasından kaçınmalıyız. Bir meslektaşınız olarak görüşüm budur.

“MEVCUT KOŞULLARDA ÜLKEMİZDE HEKİMLİK YAPMANIN ZOR TARAFLARI VAR”

Mevcut koşullarda devletimizde hekimlik yapmanın zor tarafları bulunduğunu biliyorum. Sorunların, aşılması kolay olsa gerek, aşılması kolay problemler olduğuna, lüzumlu emeğin sarf edildiğine inanmanızı isterim.

“EKONOMİK AÇIDAN ADİL BİR DÜZENLEME TEMEL AMACIMIZ”

Temel amaçlarımız; ekonomik açıdan adil bir düzenleme, Malpraktis davalarının hekimlere tehdit olmaktan çıkarılması, artan sertlik vakalarına karşı caydırıcılığı daha yüksek bir yasal çerçeve ve emeklilikte hekimlerin yargı mensuplarına benzer haklara haiz olabilmelidir.

Devletimizin sizler için en iyisini yapma kararlılığından güvenli olun. Yaklaşan 14 Mart Tıp Bayramımızı yürekten kutluyorum. Mesleğinizde ve vazife yaptığınız kurumda her birinize mutluluklar temenni ediyorum.

ERDOĞAN, HEKİMLERE VARSIN GİDİYORLARSA GİTSİNLER DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doktorları hedef alan “Açık konuşuyorum; varsın gidiyorlarsa gitsinler” sözleri sıhhat topluluğunun büyük tepkisini çekmiş, oldukça sayıda meslek örgütü ve dernek tepki açıklamalarında bulunmuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir