Bakan Koca’dan maske kuralı için açıklama

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, bir takım ziyaret için Bursaya geldi.

Bursa Valisi Yakup Canbolatı ziyaret eden ve peşinden basın açıklaması icra eden Koca, pandemideki son son durumu ve Bursa yatırımlarını değerlendirdi.

Çarşamba günü yapılacak Bilim Kurulu toplantısına işaret eden Koca, Bilim Kurulunun en mühim toplantılarından birisinin olacağını belirtti.

Ek olarak 31 Mart tarihinde açıklanması beklenen Tıpta Uzmanlık Imtihanı (TUS) sonuçlarının da bugün ÖSYM tarafınca açıklanacağını söyleyen Koca, 11 bin 500 doktorun uzman olacağını açıkladı.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Bursadaki sıhhat hizmetleri ve yatırımlarını değerlendirerek,
şu ifadeleri kullandı:

*Bursada sıhhat hizmetlerin sunulmasındaki durumu, sıhhat alanındaki gereksinimleri, destek talep edilen hususları istişare etme fırsatı bulduk.

*Sıhhat yatırımlarımızla mühim öteki gündem maddemiz oldu. Bursa ülkemizin en süratli büyüyen illerimizdendir.

*Bununla beraber Cenup Marmara bölgemizin sıhhat sunum merkezi olarak konumlanmış durumdadır. Buna paralel olarak da sıhhat alanındaki gereksinimler artıyor.

*3 yıl ilkin hizmete giren bin 355 yataklı Kent Hastanesi sağlamış olduğu kapasite artışı ve kalite, sıhhat hizmetlerimize büyük katkı sağlamış oldu.

*Pandemi döneminde mühim derecece yük aldı. Bursada hali hazırda Kent Hastanemizle beraber bin 520 yataklı Yüksek İhtisas Araştırma ve Eğitim Hastanesi, 900 yataklı Uludağ Üniversitesi Hastanesi ve devlet hastanelerimizle ileri düzey sıhhat hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Şu an yapımı devam eden ikisi hastane olmak suretiyle toplam 18 inşaatımız mevcuttur.

*Bunların içinde aile sağlığı merkezlerimiz, 112 acil istasyonlarımız da var. Çekirge Devlet Hastanemizi ve Harmancık İlçe Entegre Hastanemizi 2023 senesinde hizmete açacağız. Ek olarak dördü hastane binası olmak suretiyle toplam 42 sıhhat yatırımımız proje aşamasındadır.

*Bu mühim projeler içinde 100 yataklı spastik çocuklar hastanesi, 600 yataklı merkez devlet hastanesi ve 150 ünitlik ağız ve diş sağlığı hastanesi de bulunuyor.

*Hemşerilerimizin nitelikli sıhhat hizmetine erişmesi ve bu hastanelere can veren esirgemez sıhhat personelimiz ile mümkündür

*Acil sıhhat hizmetlerinde benzer bir gelişmeyi görebilirsiniz. 2002 senesinde 14 olan acil istasyon sayımızı geçen ay itibariyle 92ye, 20 olan ambulans sayımızı ise 7 kart artış ile 145e yükselttik.

*Dünya gündemini 2 senedir tutsak alan korona virüs salgını hala gündemimizde olsa da artık zihnimizden çıkartma zamanı gelmiştir.

*Bundan sonrasında kişisel korucuyu tedbirler ve aşı ile korunup günlük hayatımızı sürdürmek istiyoruz.

*Daha güvendeyiz, artık aşımız ve ilacımız var. Olay sayımı dün itibariyle 3 bin 200e kadar düşmüş durumdadır.

*Hastanelerimizde yoğun bakımlarda gittikçe hastalarımız azalmakta, covid servisleri peyder pey kapanmaktadır.

*Bu hafta çarşamba günü toplanacak bilim kurulumuzda, salgında gelinen noktayı ve mevcut tedbirleri ele alacağız. Kanaatimce bilim kurulunun en mühim toplantılarından biri olacaktır dedi.

Salgında düşüş ve bu mevzuda beklentilerin sorulması üstüne, şu yanıtı verdi:

*Salgın her geçen gün gündemden çıkmaya başladı. Dün itibariyle 3 bin 200 vakaya düştüğünü, son 1,5 yıldan bu yana en düşük olan düzeye geldiğini söyleyebilirim. Bunun haricinde dün vefat edenlerin sayımız ise 17ydi.

*Son dönem vefat edenler dahil olmak suretiyle ek bir hastalığı olmayan vefat eden hastamızın olmadığını söyleyebilirim.

*Dolayısıyla bu zamanda giderek salgın gündemden çıktığını ve 20nin üstünde şehrimizde covid bakım yataklarında hasta olmadığını söyleyebilirim.

*Riskli, 65 yaş üstü kronik hastalığı olan kişilerin kendilerini korumaları, kişisel tedbirler devrede olması fakat öteki taraftan her insanın hatırlatma dozları aşıyı gündemde tutmalarını gerekiyor.

*Aslına bakarsan belirli yaş üstünde kronik hastalığı olanlar için de bildiğiniz için yerli ürettiğimiz ilaç da söz mevzusudur. O ilaca ulaşım için de erken dönem kontrol yapmaları önemlidir.

*Doğrusu önümüzdeki dönem kısıtlamalarla değil, kişisel tedbirlerini alarak, grip v.b şekilde olduğu benzer biçimde devreye gireceğe bir döneme girmiş oluyoruz.

*Bilhassa Omicron öncesi hastane yükümüz şu an Türkiyede 4te birine inmiş durumdadır. Bu kadar da azaldı.

Tıpta Uzmanlık Sınavının (TUS) bugün açıklanacağını dile getiren Koca, Bildiğiniz benzer biçimde sonuçlar genel de kontenjanlar açıklandığında açıklamış oluyordu. Bu yıl Sıhhat Bakanlığı kadrolarının üstündeki adaletsiz bir durumu düzenlemek suretiyle Türkiye Büyük Millet Meclisimizden bir kanun geçti ve Cumhurbaşkanımız tarafınca onaylandı. Doğrusu biz o yasanın geçmesini bekledik. ÖSYMye daha evvelde de bildirmiştik. Bugün ÖSYM tarafınca açıklanabileceğini söylemek isterim. 11 bin 500e yakın uzmanlık talebe ekibi açılmış olacak ifadelerini kullandı.

İnsülin üretimi ve sıhhat sektörüne katkılarını da özetleyen Koca, İnsülin ile ilgili toplam diyabet tedavisi ve koruması ile ilgili 16 çeşit insülin türü var. Biz bunula ilgili çağrıya çıktık. Şu an piyasada kullanılan insülinlerin yüzde 85ini oluşturan bir davet oldu. Diğerlerine de AR-GE çalışmalarına destek veriyor olacağız. Önümüzdeki dönemde hücreden itibaren insülin üretimini yapmak istiyoruz. Türkiyede bu alt yapı var. Bununda haricinde insülin sensör ve pompası için de yakın vakit da çağrıya çıkıyoruz. Bu da son aşama mühim bir gelişmedir. Bu sensör ve pompayı da yerlileştirmek ve TİP-1 diyabet için bilhassa çocuklarımıza erken dönem başlatmak istiyoruz. Bunun haricinde daha ilkin çağrıya çıktığımız üç aşımız oldu. Turkovactan sonrasında, Hepatit A, su çiçeği ve kuduz aşılarıdır. Son noktaya gelmiş durumdayız. Teknoloji transferi ile gene hücreden Türkiyeden üretilmek suretiyle bu aşı da üretilmiş olacak. Önümüzdeki dönem biyoteknoloji ve Hıfzıssıhha olabilecek yerli yatırım haberlerini dikkatle izleyelim dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir