Bakan Koca ‘Türkiye’de ilk’ diyerek duyurdu: Hastanın kalbindeki delik, karaciğerde açılan tünel ile kalbe ulaşılarak kapatıldı

Bursa Kent Hastanesinde Türkiyede ilk Transhepatik ASD isminde olan tedavi yöntemi uygulandı. Kalbinde delik bulunan bir hasta, kalbe giden bir damarın anormal seyir göstermesi sebebiyle klasik yöntem yerine karaciğerde oluşturulan tünel ile kalbe ulaşılıp, deliğin kapatılması yöntemiyle tedavi edildi.

BAKAN KOCA: DÜNYADA SAYILI, TÜRKİYEDE İLK

Meydana gelen operasyonu toplumsal medya hesabından duyuran Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, uygulamanın dünyada sayılı, Türkiyede de ilk bulunduğunu belirtti. Meydana getirilen operasyon hakkında data veren Bursa Kent Hastanesi doktoru şu ifadeleri kullandı:

* Hasta bizlere nefes darlığı şikayetiyle başvurdu. Klinikte yapmış olduğumuz tetkiklerinde hastanın kalbinde delik bulunduğunu tespit ettik. Bu delik, iki kalp  kulakçığı içinde mevcud bir delik.

* Bunun klasik olarak tedavisi dünyanın her yerinde de ve bizim kliniğimizde de kasık damarından girilerek şemsiye yöntemiyle bu deliğin kapatılması şeklinde uygulanıyor. Bu şekliyle kapattık.

Operasyona katılan başka bir hekim ise şu şekilde konuştu:

* Nimet Hanımı radyolojik olarak incelem ettiğimizde vücudun ana toplar damarında anormallik bulunduğunu tespit ettik. Kalbindeki deliği, kardiyoloji ekibi klasik yöntemle bu yüzden kapatamadı.

* Kendi aramızda tartıştığımızda da bunun Transhepatik yöntemle şu demek oluyor ki karaciğeri delerek yapabileceğimizi belirttik. Yaptığımız işlem, karaciğer cilt üstünde yarım santimlik bir kesi ile utrason rehberliğinde karaciğeri delerek, karaciğer toplar damarı vasıtasıyla  kalbe ulaşmaktı.

* Doğrusu karaciğerden kalbe geçici bir tünel oluşturduk. Bu tünel vasıtasıyla da kalpteki delik, kardiyoloji ekibince kapatıldı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.