Bakan Koca: Somut adımları hızla atmamız gerekiyor

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, İsviçrenin Cenevre kentinde düzenlenen 75inci Dünya Sıhhat Asamblesine katıldı. Bakan Koca, Genel Kurulda yapmış olduğu konuşmada, son dönemde internasyonal toplumun peş peşe pandemi ve Ukrayna krizi benzer biçimde iki öngörülemeyen felaketle karşı karşıya kaldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

* Her iki durum da sağlığın internasyonal ilişkilerin olmazsa olmaz bir bileşeni bulunduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bugün geldiğimiz noktada, enerji ve tecim benzer biçimde sağlığın da sorunların çözümünde etkili bir vasıta bulunduğunu kabul etmek zorundayız.

* Sadece; bu aşamada, bir içtenlik testine de ihtiyacımız bulunduğunu düşünüyorum. Biz sağlıkçıların görevi, çatışmaların doğurduğu negatif etkilerle mücadeleden oldukça daha öte olmalıdır.

* Bizim insan sağlığı temelindeki duruş ve kararlılığımız, telafiden ziyade caydırıcı bir unsur olmalıdır.

İNSAN TEMELLİ SOMUT ADIMLARI HIZLA ATMALIYIZ

Bakan Koca, pandemi ve Ukraynadaki durumun, tüm dünyaya insanı odağa alan bir yaklaşımın ve internasyonal dayanışmanın önemini gösterdiğini aktararak şu şekilde konuştu:

* Sıhhat söz mevzusu olduğunda çıkar ve tahakküm çabalarının terk edilmesi gerektiği, aksine bir tutumun direkt insan hayatına mal olduğu bir kez daha anlaşıldı. Pandeminin ilk gününden itibaren tüm gözler Dünya Sıhhat Örgütüne (DSÖ) çevrildi. DSÖ tarihinde kim bilir ilk kez bu kadar büyük bir ilgi ve sorumlulukla karşı karşıya kaldı.

* Naturel olarak DSÖnün bu süreçte dünyadaki her milletin ve kişinin sıhhat hakkını koruması beklenmiştir. Ek olarak; bilgiye, ilaca, aşıya, sıhhat hizmetine erişimde adaletin sağlanmasında liderlik yapması da beklenmiştir. Evet, ara sıra bu çabaları gördük ve takdir ettik.

* Sadece kafi olmadığını bugün bu platformda konuşmamız gerekiyor. Halk sağlığı acil durumlarında, fikri mülkiyeti düzenleyen daha insan temelli somut adımları hızla atmamız gerektiğine inanıyorum.

COVID-19 pandemisiyle savaşım sürecinin, başlangıcından itibaren her bir anıyla üstünde çalışılması ihtiyaç duyulan bir dersler bütünü olduğuna işaret eden Koca, sözlerine şu şekilde devam etti:

* Ülkem, pandeminin ilk gününden itibaren bu imtihanı tüm aşamalarında başarıyla vermiş; sıhhat sistemimiz hiçbir aşamada aksamamıştır. Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanın liderliğinde; yalnızca kendi vatandaşlarına en üst düzeyde hizmet sunmakla kalmamış; 161 ülke ve 14 internasyonal kuruluşa koruyucu ekipman bağışı, informasyon ve deneyim paylaşımı ve Afrika Birliğinin Afrika Aşı Edinme Vakfı (AVAT) vasıtasıyla aşı yardımı benzer biçimde değişik alanlarda internasyonal dayanışmanın kuvvetli bir örneğini ortaya koymuştur. Geldiğimiz noktada, kendi geliştirdiğimiz aşımız olan Turkovacın internasyonal dayanışmanın bir parçası olması için de aynı niyeti taşımaktayız.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir