Bakan Kirişci: Belirli tarihlerde ormanlara girişleri yasaklayacağız

Bitlise bir takım program kapsamında gelen Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ilk olarak valiliği ziyaret etti. Bitlis milletvekilleri Vahit Kiler ve Cemal Taşarın da hazır bulunmuş olduğu ziyarette Vali Oktay Çağatay ile bir süre görüşen Bakan Kirişci, ondan sonra valilik toplantı salonunda sektör temsilcileri ile toplantı yapmış oldu. Burada konuşan Bakan Kirişci, geçtiğimiz yıl meydana gelen orman yangınlarını hatırlatarak, yangınlarda bir tek ağaçların değil, canlıların da bunların bedelini ödediğini belirtti.

55 HELİKOPTER VE 20 SÖNDÜRME UÇAĞI İLE YANGINLARA MÜDAHALE EDİLECEK

Bakan Kirişci şu şekilde konuştu:

* Fakat bizlerin de bireyler olarak daha proaktif ve etken tedbirleri bir an ilkin uygulama ve kişi olarak ormana haiz çıkma durumunda olduğumuz anlaşılmış oldu. Bazen basında orman yangınları ile ilgili haberler oluyor. Sadece Türkiyede yılda 3 binin üstünde orman yangını oluyor. Bunlardan bir tek 10-15i gündeme geliyor. Ötekiler cefakar orman personellerimiz tarafınca söndürülüyor.

* Bu çerçevede orman yangınlarını duyduğunuzda endişelenmeyin. Lüzumlu emek harcamalar eksiksiz, noksansız sürdürülüyor. Bu yıl envanterimize 55 helikopter, 20 tanede söndürmede kullanılacak uçaklarla ilgili bir makine ekipman yönünden hizmet veren Orman Genel Müdürlüğümüz olacak.

* Aslolan olan yangınlar çıkmadan ormanlarda lüzumlu tedbirleri almaktır. Bu çerçevede de biz Orman Genel Müdürlüğü olarak bu yangınların olmaması adına bazı tedbirler de almak zorundayız. Bu kapsamda belirli tarihlerde ormanlara girişleri yasaklayacağız. Yurttaşlarımızın piknik olarak kullandıkları alanlar da dahil bazı tedbirleri almak zorundayız.

SULAMA KONUSUNDA CİDDİ BİR SEFERBERLİK BAŞLATACAĞIZ

Devlet Su İşlerinin (DSİ), geçtiğimiz aylardaki düzenlemeyle Ziraat ve Orman Bakanlığına bağlandığını belirten Bakan Kirişci, şu şekilde konuştu:

* DSİ Türkiyede suyun patronu konumundadır. Türkiye su zengini bir ülke değil. 574 milimetrelik averaj bir yağışımız var. Bitlis şeklinde her ilimiz de talihli değil. Bitliste yağış miktarı 1100 milimetrenin üstünde bulunduğunu biliyoruz. Bu da Türkiye averajının iki katı neredeyse.

* Dolayısıyla da su zengini bir ülke değiliz. Suyu doğru ve idareli kullanmak zorundayız. Su doğru kullanılmazsa tıpkı bilinçsiz gübre kullanımı şeklinde bilinçsiz su kullanımı da toprağa zarar veriyor. Sulama mevzusunda ciddi bir seferberlik başlatacağız. Toprağın verimi için suyu da idareli kullanacağız.

Ziraat mevzusunda AKP hükümetleri döneminde ciddi çıkan kanun ve mevzuatların mühim bulunduğunun altını çizen Bakan Kirişci, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

* Hukuk ve mevzuat, sektörü de geliştirir. Örnek olarak lisanslı depolar tamamıyla mevzuat ile çıkarılmış bir uygulama. Şunu açık yüreklilikle söylüyorum. Bizim tipik Türkiye olarak aslına bakarsak görmek istediğimiz Bitlis, bizim için tarımsal bir fotoğrafıdır.

* Nedir bizim görmek istediğimiz fotoğraf? Stratejik ürünlerde biz kendi kendimize yetmeliyiz. Öteki ürünler mevzusunda üretimimizi yapmalıyız. Bu ürünlerin de fazlasını gerek ülke için ya da ülke dışına satmalıyız. Bitlis tam da bunu yapıyor.

* Kuru fasulyede Türkiye 3üncüsü. Sertifikalı tohum üretimi sıralamasında 1inci sırada. Bir tek ürünü üretmekle kalmıyor. O ürünün çoğaltılması gereksinim duyulan sertifikalı tohumu da üretiyor. Ben bu ülke için üreten, hep eli öpülesi diyorum. Üreticilerimizin, üretimin oldukça kıymetli ve kıymetli bulunduğunu bir kez daha Bitliste söylemek isterim.

Bakan Kirişcinin yapmış olduğu açıklamaların peşinden toplantı basına kapalı olarak devam etti. Toplantının sonunda Vali Oktay Çağatay, Bakan Kirişciye Ahlat bastonu armağan etti. Buradan Bitlis Belediyesine geçen Bakan Kirişci, Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlaydan emekleri hakkında informasyon aldı. Bakan Kirişci peşinden AKP Bitlis İl Teşkilatına geçerek burada partililerle bir araya geldi. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.