Bakan Karaismailoğlu: Rant peşinde koştukları için 5 bin taksiyi gündeme getiriyorlar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Habertürk TVde değerlendirmelerde bulunmuş oldu, soruları yanıtladı. Açıklamalarında İstanbul Büyükşehir Belediyesini eleştiren Bakan Karaismailoğlu, şunları söylemiş oldu:

İBBNİN PROJEYLE GELDİĞİNİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

* Biz son 20 senedir yaptığımız dünya ölçeğinde en mühim işlerde fazlaca büyük bir mühendislik altyapımız oluştu. Artık kendi mühendislerimizle, müteahhitlik firmalarımızı dünyadaki en mühim işleri yapar hale geldik.

* Son 20 yılda büyük altyapı hamlesiyle hem kamu hem {özel sektör} tarafında yetişmiş insan gücü, son geldiğimiz Çanakkale Köprüsünü Türk mühendislerle yapar hale geldik. Türkiyede hep yabancı mühendisler çalıştı son 20 yıla kadar. Artık dünyanın her tarafında Türk mühendisleri, müteahhitleri aranan hale geldiler. Metro, süratli tren işi icra eden Türk firmaları Tanzanyada ihale alabiliyorlar.

* 26 senedir bu işlerle uğraşıyorum. Mesleğin ilk yılları yabancılarla çalıştım, o sıkıntıları iyi biliyorum. Mühendislik, yazılım, düşünce, danışmanlık ihraç etmek fazlaca kıymetli işler hale geldi. Daha ilkin mühendislik ithal eden ülkeden mühendis ihraç eden ülke hale geldik. Rusyada petrokimya tesisini Türk firmasını yapıyor aynı şekilde.

* Bizim kişilerle problemimiz yok. İstanbula verilmiş olan sözler var. 7/24 İstanbulluların yaşamını kolaylaştırmak için çalışan bakanlık öteki taraftan keyif için koşuşturanlar var. Sonuçta fena söz sahibine aittir. Bizim muhatabımız İstanbullular ve İstanbulda meydana getirilen işlerdir.

* Karşımızda İstanbul için hiçbir şey yapmayan, meydana getirilen işlerin işlerin üzerine çökmeye çalışan, idrak operasyonu icra eden birileri var. Bütçe geliyor, yatırımlar ortada yok, para da ortada yok. Meclisten borçlanma yetkisi alınıyor. Yetki alınıyor fakat yatırım ortada yok. Sonuçta bunun hesabını millet sormuş olacaktır.

* Bir tek İstanbulda yaşayan milletimizin yaşamını kolaylaştıracak projelerdir burada konuştuğumuz şey. Karşımızda İstanbul için yapılması ihtiyaç duyulan bayağı fazla iş olması durumunda yapmayan bir kitle var.

* Siz İstanbul Büyükşehir Belediyesinin projeyle gündeme geldiğini gördünüz mü? Oldukca ve boş sözle iş yapılmıyor.

* Ben 1995 senesinde İBBde mühendis olarak işe başladım. 24 senedir İstanbulda çalıştım. Dünya vizyonunu İstanbulda kazandım. Tanrı bana nasip etti, bakan oldum. Bu gurur bana yaşam boyu yeter.

* Bizim burada tek çabamız Türkiyedeki yurttaşlarımızın yaşamını kolaylaştırmak. Oldukca mukaddes bir görevim var. İstanbul da dahil olmak suretiyle tüm Türkiyeye hizmet ediyorum.

ATATÜRK HAVALİMANININ KAPASİTESİ YETMİYORDU

* Muhalif olarak her şeye karşı olmak değil ki. Karşıcılık demek iktidar kadar önemlidir. Maalesef Türkiyede karşıcılık olmak her şeye karşı gelmek, vatana millete meydana getirilen yatırımlara düşmanlık haline geldi.

* Mustafa Kemal Atatürk Havalimanının bir tarafında Bakırköy, kuzeyinde Bahçelievler, Sefaköy, Florya. Yerleşimin en yoğun olduğu yer burası. Kapasitesini tamamen doldurmuştur. Marmara denizinin üstünde aşağı inebilmek için saatlerce dönüyorduk. O uçakların sağlamış olduğu egzoz emisyonu düşünebiliyor musunuz? Kapasitesi dolmuş bir havalimanı tamamen yerleşim yerlerinin içine kalmıştı.

* Gidin dışarıda havalimanlarına bakın. Çoğunluğunu gece kapatırlar. Berlin Havalimanı kent içinde kalmış olduğu için kapatıldı, tamamen halka açıldı. Park yapılmış oldu. Amsterdam, Frankfurt, Düseldorf geceleri kapatılır. Burasının bir kısmı hastane oldu, bir kısmı park olarak hizmete devam edecek. Güvenlik olarak bir pisti açık duracak. Bu havaalanı kapatıldıktan sonrasında İstanbulta trafik yüzde 30 azaldı. Buradaki kapasite yetmiyordu.

* İstanbula kapasitesi yüksek mühim bir havalimanı ihtiyacı vardı. Burası dünyaya hizmet ediyor. 120 milyon yolcuya hizmet ediyor. Bizim ileriki hedeflerimiz de var. Aynı zihniyet hem İstanbul Havalimanına tayyare inmez diyordu, aynı şeyi Sabiha Gökçen Havalimanına yaptılar. İstanbul Havalimanı Avrupada birinci, dünyada üçüncü oldu bu COVID sürecinde. Üst üste rekorlar kırıyor.

* İstanbul Havalimanının yapıldığı alan ekonomik kıymeti sıfır olan, yaşam alanının olmadığı alandı. 10 milyar Euroluk yatırımla 200 bin kişilik istihdama dönüştürdük. İşletme süreci süresince gelir akışı sağlanıyor. Acil durum hastanesi yapılırken fazlaca tartıştık.

* Mevcut terminal yapısı olduğundan hastaneye dönüşümü ergonomik olmadığını düşündük. Şimal Batı pistinin olduğu yer tamamen millet bahçesi olarak yapılacak. Çevre Şehircilik Bakanlığımız mevzuyla ilgili çalışıyor. Burası fazlaca kıymetli arazi. Kesinlikle imarı olmayacak. Kesinlikle burası tamamen İstanbula hizmet edecek. Şehrin ortasında nefes alınacak bir alan olacak.

METROLARDAKİ U TABELASI TARTIŞMASI

* Metroların iyi mi planlandığını fazlaca iyi biliyorum. Biz 103 kilometrelik metro inşaatımız devam ediyor. Diğer taraftan belediyenin yapmış olduğu bir emek harcama var eski döneme ilişkin. Üstünde 3 yıl geçti hiçbir hareket yok. Biz tarih veriyoruz.

* Metronun adını U koyduk. Hem yaptığımız iş belli olsun diye yaptık. Havayolunda ve demiryolunda da Uyu kullanıyoruz. Burada gocunacak bir şey yok. Tüm metro istasyonları U değil. M de var.

* Havalimanı metrosu toplamda 70 kilometrelik bağımsız hat olacak. Sabiha Gökçen Havalimanı metrosunu yapıyoruz. Bittiği vakit devredeceğiz, onu M olarak yapabiliriz.

* Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu Pendik, Tavşantepeden götürüyoruz. Oradaki mahalleleri de metroyla buluşturuyoruz. Sabiha Gökçen Havalimanı ilk açıldığında yolcu kapasitesi net değildi. Zaman içinde gelişiyor bunlar.

* Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu en geç Ağustos ayında açılacak. D-100 karayolu üstündeki mahalleler metro ile buluşacak. Kağıthane-Kemerburgaz-Göktürk gene Ağustosta açılıyor. Çam ve Sakura Kent Hastanesinin metrosunu belediye yapıyordu, fakat maalesef yapmayacağız dediler biz devraldık. Biz bunu bitirmek üzereyiz.

* İstanbulu birilerinin keyfine doğal ki bırakmayacaktık. Bir yerde tadı davranan öteki taraftan canla başla çalışan bakanlık var.

* Yeni havalimanının metrosu Kağıthane-Hasdal-Kemerburgazdan oluşan hattı Ağustosta açıyoruz. Ağustos ayında Kağıthane istasyonundan bindiğinde otuz dakikada, Bölme-havalimanı içinde otuz dakikada gidecek. Yıl sonunda da Beşiktaş-Gayrettepeye bağlanacak.

BALIKÇIYA GİTTİ DE SERVİSİ Mİ ENGELLEDİK?

* Bir kredi alabilmek için yatırım programı ve projesi olması gerekiyor. Proje olmadan finansör kuruluşu iyi mi ikna edeceksiniz. Bu işin fizibilite onayları şartları var. Proje eksiklikleri vardı. Olmayan projeye iyi mi onay vereceksiniz.

* Zemin etüdleri, zelzele etüdleri vs. Projeleri tamamsa doğal ki derhal veririz. Zemin etüdlerini daha yeni yapıyorlar, arazideler şu anda. 10 tane metro diyorlar, bölgeler esiyor metroda. Esenyurt şeklinde devasa nüfus yoğunluğu olan metro hattı var evlerinde yerinde yeller esiyorlar. Dertleri iş yapmak olsa o denli fazlaca iş var ki.

* Geldiler, arkadaşlarımız söyledi, tamamlamaya çalışıyorlar. Kirazlı hattını niye bitirmediniz. İkitelliyi yüzde 60la devraldınız. Çoktan biterdi bu şimdiye kadar. Keşke bunlara yüklenseler yapsalar.

* Biz neyi engelledik? Balıkçıya gitti de servisi mi engelledik? Hafriyat dökmesini mi engelledik? Hastane var, vatandaşımız şifa bulmak için hastaneye gidecek, yolunu yapmıyor. Biz arkasını topluyoruz. Hummalı bir emek harcama yapıyoruz fakat karşımızda tamamen idrak operasyonu yapıyorlar.

İSTANBULDA TAKSİ, DAHA ÖNEMLİSİ OTOBÜS PROBLEMİ VAR

* O gece İstanbula inmemiz gerekiyordu. Risk alarak indik oraya. Öyleki bir tercihimiz yoktu. İstanbulluların yanında olmamız gerekiyordu, başkaları keyif içindeyken.

* İstanbulda taksi, daha önemlisi otobüs problemi var. Keşke bir an ilkin raylı sistemler bitse, taksiye talep daha azalsa. Keşke otobüs doğru muntazam işletilebilse. Maalesef otobüs krizi var. Ilkin mevcut taksiler işliyor mu? Görmek istemedikleri için, rant ardında koştukları için 5 bin taksiyi gündeme getiriyorlar.

* Mevcut taksilerin acilen dijitalleşmesi gerekiyor. 3 yıl oldu belediyeyi alalı. Aplikasyonlar taksiyi denetim ediyor, takip ediyor, satın alan memnuniyetini çözümleme ediyor. Hangi taksi nerede dolaşıyor, bu tarz şeyleri hepsini izleyen sistem vardı. Bunlara yatırım yapmadılar.

* Trafikten bahsediyorsunuz, bunun üstüne 5 bin taksi koymaktan bahsediyorsunuz. 150-200 kilometre boş dolaşıyorlar. Yolcu bulmak için dolaşıyorlar. Dijitalleşme olunca bekleyecekler, çağırınca ayağınıza gelip, sizi alacaklar. Taksi sürücü eğitimleri gerekiyor.

* Uygunsuzlukları yapanların sürücü kartlarını iptal etsin bakalım oluyor mu? Burada kasıtlı olarak sistemin daha da fena gitmesine çabalıyorlar. Tamamen rant üstünde hesap yapıyorlar.

* Belediyeler kaliteli, güvenli bir toplu taşıma hizmeti sunmalarıdır. Toplu taşımanın standardını artırmadıkları şeklinde zam yapılıyor. Toplu taşımadaki yolcuları caydırıp hususi araca çağrı ediyorlar.

KAMU BÜTÇESİNDEN YAPILSAYDI ANADOLUDA YATIRIM OLMAZDI

* Toplu taşımanın ne işe yaradığını öğrensinler. Süratli tren toplu taşıma değildir. Süratli tren tarifelere baksınlar. İstanbul Ankara otobüs tutarı 350 lira, YHT 150 lira bir tek. Marmarayda ve İstanbulda toplu taşım ücretlerini UKOME belirliyor.

* Seçimden ilkin 2.67 liraydı, şimdi 7,67 lira. Toplu taşımayı kullanışlı hale getirirseniz masraflarınız azalır. Son üç ayda yüzde 90, son üç yılda yüzde 300 yapıyorlar. İş mahkemeye gitti. Yap-işlet-devret modelleri ekonomiye katkısı oldu. Zamandan, yakıttan katkıları oldu. Bu tarz şeyleri kamu bütçesinden de yapabilirdi. Fakat o vakit Anadoluda meydana getirilen pekçok projeyi yapmayacaktınız.

* Tüm yatırım bütçesi 1. Boğaziçi Köprüsüne yapıldığından Anadoluda birçok yatırım yapılamamıştı. Burada aslolan olan yapım maliyetidir. Kamu bütçesinden kuruş aldırmadan meydana getirilen projelerin yıllara sari geri ödemesi var. Orada fazlaca ciddi işletme maliyetleri var.

* Geçilmeyen köprü dediğiniz Osmangazi, Çanakkale, Yavuz Sultan Selim Köprüsü. Bunların yatırım maliyetleri var. Zafer Havalimanı 50 milyon dolarlık projedir. Anadoluda pekçok projemiz var. Adıyaman, Iğdır havalimanı. Bunlara kâr amacıyla mı bakmak lazım. Hastaneler kâr mı ediyor? Bunun matematiği var. Tartışılacak bir şey yok.

* Yolcu hesabına girerseniz değişik bir şeydir. Geçen ay Antalya Havalimanından direk Hazineye gelir kazandık. İstanbul Havalimanı aynı şekilde. Devletten kuruş çıkmadı. 25 senelik işletme süreci süresince gelir elde edecek devlet. Bu projeler birbirini dengeliyor.

* COVID sürecinde sistemler kilitlendi. İnsanlar eve kapanmış oldu. İhaleye 17 şirket girdi. Kıran kırana pazarlık yapılmış oldu. En ekonomik maliyeti sunan yatırımcı dışarıdan finans aldı getirdi. Dünyanın en büyük teknolojik köprüsünü yapmış oldu, Türkiyenin hizmetine kattı.

KANAL İSTANBUL TARTIŞMALARI

* Üzerlerindeki işleri yapmıyorlar, Kanal İstanbula söz ediyorlar. Bugün İstanbul Boğazından 40 bin vasıta geçmeye çalışıyor. Gidin Zeytinburnu-Bakırköy sahilinde onlarca vapur sıra bekliyor. Onlarca gün devam eden vapur yangınları, o akaryakıtın İstanbul boğazına dağılımı var. Bu tehlikeyi seyir mi edeceğiz? Marmara Denizini vapur otoparkına mı çevireceğiz?

* 1. Köprüyü yaparken 30 milyon aç diyorlardı. İstanbul boğazındaki tehlikenin boyutlarını azaltmak için alternatif bir proje bu. 2050ye geldiğimizde İstanbul boğazında geçmek isteyen gemiler 70 bine çıkacak.

* Panama, Suveyş kanalı niye yapılmış oldu? Yaşamın ticaretin olduğu yerde bu kanallar devamlı düşünülmüştür. Biz Antalya havalimanı yaptık, yabancılar ihale için yarıştılar. Gelip bir de üzerine para veriyorlar.

* Devletin kasasından 1 kuruş para çıkmadan, işletme süresi süresince devlete gelir gelecek. Kanal İstanbul uzun soluklu bir iş. Maliyeti yüksek bir iş. Orada kısıtlı bayındır verilecek. O bayındır planları açıklandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.