Bakan Akar: Yunanistan düşmanca, provokatif eylem ve söylemlerini sürdürüyor

Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, “Komşumuz Yunanistan’daki bazı siyasiler inatla, ısrarla sabah kalkıyor ‘Türkiye’ diyor, akşam yatıyor ‘Türkiye’ diyor. Düşmanca, provokatif fiil ve söylemlerini sürdürüyor” açıklamasında bulunmuş oldu.

Bakan Akar: Yunanistan düşmanca, provokatif eylem ve söylemlerini sürdürüyor

Sıkıntılı eğitimin peşinden pilot olmaya hak kazanan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 151 subay için Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığında, “2020-2021 Periyodu Pilotaj Eğitimi Bröve ve Mezuniyet belgesi Töreni” düzenlendi.

Millî Müdafa Bakanı Hulusi Akar törene bununla beraber Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile katıldı.

Törendeki konuşmasında müdafa ve güvenlik konularının yanı sıra Yunanistan ile son dönemde yaşanmış olan gelişmelere de değinen Bakan Akar, Türkiye’nin Ege’de iyi komşuluk ilişkileri, dostluk, sulh ve zenginliklerin adil paylaşımından yana bulunduğunu belirtti.

YUNANİSTAN AÇIKLAMASI

“Internasyonal hukuk, anlaşmalar ne diyorsa onların yerine getirilmesini istiyoruz.” ifadesini kullanan Bakan Akar; Türkiye’nin diyalog çağrılarının, davetlerinin karşılık bulamadığını belirterek şunları söylemiş oldu:

* “Komşumuz Yunanistan’daki bazı siyasiler inatla, ısrarla sabah kalkıyor ‘Türkiye’ diyor, akşam yatıyor ‘Türkiye’ diyor. Düşmanca, provokatif fiil ve söylemlerini sürdürüyor. Bunların Yunan halkına da büyük zarar verdiğinin bilinmesini istiyoruz.

* Bazı emekli askerler, bazı siyasiler, üniversitelerdeki bazı öğretim görevlilerinin de bizim anlattıklarımızı anladıklarını ve orada dillendirdiklerini de memnuniyetle müşahede ediyoruz.

* Biz bir an ilkin diyaloğun, yapıcı ortamın sağlanmasını, verilen sözlerin yerine getirilmesini, anlaşmalara uyulmasını bekliyoruz. Binlerce ada içinde Türkiye’ye en yakın adalara üst düzey ziyaretler yaparak, bazı törenlerle, eylemlerle, konuşmalarla bu tahriklerle bir yere varılamayacağını anlamalarını bekliyoruz.”

Yunanistan’ın anlaşmalara aykırı bazı adaları silahlandırdığını belirten Bakan Akar, “Yunanistan’ın haksız ve hukuksuz saldırgan eylemlerinin her birine lüzumlu karşılığı verdik, vermeye devam edeceğiz. Herhangi bir halde bu mevzularda susmamız, hakkımızı ve hukukumuzu çiğnetmemiz, bazı oldubittilere ‘evet’ dememiz asla söz mevzusu değildir. Bunu her insanın bilmesi lazım.” dedi.

Türkiye’nin tehdit değil tam tersine kuvvetli, güvenilir ve etkin bir bağlaşık bulunduğunu dile getiren Bakan Akar, şu şekilde konuştu:

* “Türkiye sulh için daima bir adım önde olmuş, daima sulh elini uzatmıştır. Bu sulh elinin tutulmasının bununla birlikte tüm komşularımızın faydasına bulunduğunu da ifade etmek istiyoruz.

* İyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde diyalog çağrısı bir zafiyet değil. Herhangi bir oldubittiye izin vermeyeceğimizi, hakkımızı çiğnetmeyeceğimizi söylememiz de bir tehdit değil. Bunların anlaşılmasını bekliyoruz.”

“SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMELERİNİ BEKLİYORUZ”

Terörle mücadelenin son olarak terörist etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla devam edeceğini belirten Bakan Akar, “Başta Irak ve Suriye olmak suretiyle komşularımızın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğumuzu her ortamda ifade ediyoruz. Terör örgütü YPG’nin PKK’dan hiçbir farkı yok. Fakat bunlar dünya kamuoyunu aldatmak için isim değişikliği yapıyorlar. Birbirinden farkı olmayan bu teröristler kimlerden destek alırlarsa alsınlar bu destekleri yetmeyecek” dedi.

Son olarak teröristi etkisiz hale getirmek için gerekeni hayata geçirmeye devam edeceklerini vurgulayan Bakan Akar, “Üyesi olduğumuz NATO’nun da oradaki müttefiklerimizin de terörle savaşım mevzusunda aynı sorumluluğu paylaşmalarını ve NATO’ya karşı sorumluluklarını, bizim getirdiğimiz şeklinde yerine getirmelerini bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Bakan Akar, 111 yaşındaki Türk Hava Kuvvetleri’nin vatan, millet aşkı ile oldukca mühim görevleri yerine getirmeye devam ettiğini belirterek Türk Silahlı Kuvvetleri’nin geldiği seviyenin gurur verici bulunduğunu aktardı. Eğitimini başarıyla bitiren çalışanı de kutlayan Bakan Akar, “Yolunuz, bahtınız açık olsun!” ifadesiyle konuşmasını tamamladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de sıkıntılı eğitimi başarıyla bitiren pilotları kutlama etti. Türk Hava Kuvvetlerinin terörle savaşım başta olmak suretiyle yerine getirmiş olduğu görevlere dikkati çeken Orgeneral Güler, “Mavi göklerin çelik kanatları bugün birer pilot olarak Türk’ün göklerdeki imzası, semalarımızın yılmaz savunucusu olacağınıza, mukaddes vazifenizi bir sonraki nesle aktarmadan göklerden ayrılmayacağınıza inancım tamdır” dedi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de Türk Hava Kuvvetlerinin nitelikli çalışanı, hava araçları ve teknik donanımı ile dünya havacılığında elit bir yere haiz bulunduğunu söylemiş oldu. Orgeneral Küçükakyüz, “Türk Hava Kuvvetleri gerek yurt içi gerek sınır ötesinde kendisine tahsis edilen terör hedeflerini yüksek isabet oranı ile etkisiz hâle getirmiş, ülke savunmasında üstüne düşen görevi layıkıyla yerine getirmiş, getirmeye devam etmektedir” diye konuştu.

Yunanistan Meriç sınırına tanksavar hendekleri kazmaya başladı İlginizi Çekebilir Yunanistan Meriç sınırına tanksavar hendekleri kazmaya başladı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.