Bakan Akar, Romanya Başbakanı Ciuca ile görüştü

Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile resmi ziyaretlerde bulunmak suretiyle geldiği Romanyanın başkenti Bükreş’te temaslarına devam ediyor. Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis ve Romanya Müdafa Bakanı Vasile Dincu ile görüşen Akar, ondan sonra Başbakanlığa geçerek, Romanya Başbakanı Nicolae lonel Ciuca ile bir araya geldi.

İkili ve bölgesel müdafa güvenlik başlıklarının yanı sıra askeri eğitim iş birliği ile müdafa sanayii konularının ele alındığı ve pozitif yönde, yapıcı geçen görüşmede Akar, İki ülke içinde askeri eğitim iş birliği alanlarındaki faaliyetlerin artarak devam etmesinin gerekliliğini beyan etti.

Türkiye ve mühim bir müttefiki olan Romanya’nın Avrupa güvenliğine sunmuş olduğu katkılara dikkat çeken Akar, Karadeniz’de bölgesel iyelik ilkesi çerçevesinde sulh ve istikrar ile Montrö rejiminin korunmasına vurgu yapmış oldu.

Rusya ve Ukrayna içinde ateşkesin bir an ilkin duyuru edilmesi, insani yardımların devam etmesi ve gerginliğin azaltılmasının önemi vurgulayan Akar, terör örgütü FETÖ ile mücadelede destek ve iş birliğinin öneminin altı çizdi.

Bakan Akar’ın yeni görevinden dolayı kutlama etmiş olduğu Ciuca da Ulusal Müdafa Bakanı Akar’ı Romanya’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Görüşmeye, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Romanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Daniel Petrescu ile Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz da katıldı. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.