Babacan: Türkiye’nin gerçek bir meclise ihtiyacı var

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İstanbul Esenyurt’ta partisinin düzenlemiş olduğu iftar programında konuştu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan Babacan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 102. müessese yıl dönümü vesilesiyle şu ifadeleri kullandı:

TÜRKİYENİN GERÇEK BİR MECLİSE ÇOK İHTİYACI VAR

* Birinci Meclis’in duvarında yazan o güzel sözü sizlere hatırlatmak isterim: ‘Ve emruhum, şûrâ beynehum’. Kısaca, ‘İşlerini istişare ile yürütürler’. Düstur bu. Dün olduğu benzer biçimde, Cumhuriyetimizin 100. yılına yaklaşırken de yolumuza ışık tutan düstur bu. Evet; istişareye ihtiyacımız var.

* Şundan dolayı bu topraklarda, değişik fikirlere haiz insanoğlu olarak yaşadık, yaşamaya da devam edeceğiz. Türkiye, değişik fikirlerdeki her insanın yurdudur. Hepimizin yurdudur. Sorunları, bizim benzer biçimde düşünmeyen insanlarla birlikte konuşa konuşa çözeceğiz. İşte bundan dolayı, Türkiye’nin, tam da şu anda gerçek bir meclise oldukca ihtiyacı var.

* Çocuklarımız, sulh ve bolluk içinde yaşayan bir Türkiyede büyümeyi hak ediyorlar. Bu onların hakkı. Biz çocuklarımıza; özgür ve varlıklı bir Türkiye bırakacağız. Biz çocuklarımıza, yarınlarımıza; demokrasi, özgürlük, hakkaniyet, zenginlik, refah ve mutluluk bırakacağız.

TÜRKİYE TEK BİR FİKRİN EGEMEN OLDUĞU BİR ÜLKE OLAMAZ

* Türkiye, tek bir şahıs tarafınca yönetilemez. Türkiye, tek bir görüşten insanların öbeklendiği bir iktidar tarafınca da yönetilemez. Türkiye tek tipleştirilmiş, tek bir fikrin egemen olduğu bir ülke olması imkansız.

* Daha ilkin AK Parti’ye, CHP’ye, HDP’ye yada MHP’ye oy veren her insanın yarınların Türkiye’sinde yeri vardır. İşte bunun yolu karşılıklı saygıdan geçer. Bu ülkede yaşayan her siyasal mahallenin kaygısını dinlememiz ve anlamamız gerekir.

* Her insanın kendisini birinci derslik yurttaş hissettiği bir Türkiye’yi hep birlikte inşa etmemiz gerekir. Bu mevzuda oldukca kararlıyız. Çocuklarımıza demokrasinin egemen olduğu bir ülke bırakacağız.

KÜRT MESELESİNİ EŞİT VATANDAŞLIK ÇERÇEVESİNDE ÇÖZECEĞİZ

* Diyarbakır’da başka, İstanbul’da başka konuşanlardan değiliz. Diyarbakır’a gidince, Dicle’nin kenarındaki kuzuyu hatırlayan, Ankara’ya dönünce kurdun yanı başlangıcında hizaya girenlerden olmadık, olmayız.

* Diyarbakır’da ‘Türkiye’de ne yazık ki tam demokrasi yok. Tam demokrasi olmadığı için eşit vatandaşlık yok. Eşit vatandaşlık olmadığı için bu memleketin bir Kürt meselesi var. Vaktiyle oldukca yol kat ettiğimiz bu meseleyi bu iktidar diriltti’ dedik.

* Fakat şunu da söyledik: Kürt meselesini çözmek bizim boynumuzun borcudur. Biz çözeceğiz. Kürt meselesini, ‘eşit vatandaşlık’ ilkesiyle çözeceğiz. ‘Tam demokrasi’ çerçevesinde çözeceğiz. Hakla, hukukla çözeceğiz. Çocuklarımıza barışın egemen olduğu bir ülke bırakacağız.

SAKIN UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN

* Açlık ve yoksulluk artıyor. Sadece ufak bir azınlık da servetine servet katıyor. Bu şekilde hakkaniyet olmaz. Emekçiler, emekliler, dar ve durağan(durgun) gelirliler ayın sonunu getiremiyor.

* Marketlerdeki fiyatlar patlamış durumda. İnsanların alım gücü azala azala neredeyse kalmadı. Kiralar aldı başını gitti. Fakat güvenilir olun ve sakın umutsuzluğa kapılmayın. Hepsinin üstesinden geleceğiz.

BU BİZİM İŞİMİZ, BİZ ÇÖZECEĞİZ

* Açlığı ve mutlak yoksulluğu tekrardan sona erdireceğiz. Daha evvel bu ülkeden mutlak yoksulluğu silmiştik, gene sıfırlayacağız. Yurttaş çile çekmeyecek. Bakın görün, enflasyonu tek haneye tekrardan biz indireceğiz. Daha ilkin yaptık, gene yapacağız.

* Asgari ücret, asla açlık sınırının altında kalmayacak. Yoksuldan alıp zengine veren tüm uygulamaları sona erdireceğiz. Milletin sofrasındaki ekmeği büyüteceğiz. Her insanın eli ekmek tutacak. Bu bizim işimiz. Biz çözeceğiz. Daha ilkin yaptık, gene yapacağız.

* Asgari gelir desteği sağlayacağız, kafi geliri olmayan her haneye destek olacağız. Kimseyi geride bırakmayacağız. Yeni doğan bebekler sıhhatli büyüsün diye doğumundan 1 yaşına kadar süt ve bebek maması başta olmak suretiyle her türlü ihtiyacını biz karşılayacağız. İnsanları besin, barınma ve giyinme benzer biçimde temel ihtiyaçlardan asla yoksun bırakmayacağız.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir