Babacan mitingte iktidara yüklendi: Demokrasiyi katlettiniz

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gaziantep mitinginde iktidarı iktisat ve demokrasideki uygulamaları sebebiyle sert bir halde eleştirdi. Babacan, “Demokrasiyi katlettiniz” dedi.

Babacan, kendisini dinleyen kalabalığa, “Görkemli görünüyorsunuz, görkemli” diyerek başladığı Gaziantep mitinginde, kalabalığı ‘Dost’ anlamına gelen “Merhaba rafıklar” diye selamladı.

Konuşmasına Gaziantep mitingi için meydan verilmeyerek engellenmeye çalışıldıklarını söyleyerek başlamış olan Babacan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ı kastederek, “Hey Beştepe görüyor musun?” diyince, “Yuh yok” diyerek bunu engelledi.

Kalabalığın, “Imrenenler çatlasın” diye gidişat tutması üstüne Ali Babacan şu şekilde devam etti:

* “Sormayın dostlar kesinlikle kıskanıyorlar bizi. Asla söylememişim ilk kez sizinle paylaşayım. Bizim partimizin müessese zamanı 2020 Mart. Bizim parti lansmanımızın günü Sıhhat Bakanı çıktı, Türkiye’de vakaya rastlandığını deklare etti.

* Biz Bayramdan sonrasında 21 Mayıs’ta Güziantep’te miting yapacağımızı duyuru ettik. O ne yapmış oldu? Sanki Mayıs’ta başka gün yokmuş şeklinde bizimle aynı gün, aynı saatte Adana’da gençlik şöleni düzenledi.”

“DEMOKRASİYİ KATLETTİNİZ”

Konuşmasının devamında partisine yönelik engellemelerin boşa çıkarılacağını söyleyen Babacan, şunları söylemiş oldu:

* “Boşa uğraşıyorsunuz, boşa. Duy burayı Adana, duy burayı. Sayın Erdoğan duy burayı. Demokrasi Meydanı burada. Siz memlekette demokrasi bırakmadınız. Demokrasiyi katlettiniz. Sizin dışınız kalaylı içiniz vayvaylı olabilir. Bizim içimiz de kalaylı, dışımız da kalaylı evvel Tanrı.

* Bunlar iki ay ilkin bizi engellemek için Meclis’e seçim değişikliği sundular. Hedef biziz biz DEVA Partisi. Yeni çıkardıkları yasalarla dediler ki ‘Ilaç Partisi’nin işi bitti. Ikimiz de seçim masa başlangıcında değil, meydanda kazanılır dedik. Hodri Meydan dedik.

* Buradan onlara sesleniyorum. İstediğiniz kadar seçim yasalarını değiştirin. istediğiniz kadar valilikleri belediyeleri seçim masası yaparak bizi engellemeye çalışın. Biz bugün bedenimizle, yüreğimizle buradayız. Bu kent, zulüm karşısında boyun eğmeyenlerin şehridir. Bu kent birlik, beraberlik. Kardeşlik şehridir. Bu coşkuya tarih şahittir. Buradan Sayın Erdoğan’a sesleniyorum, duy burayı duy.”

“BİZ KİMİN YANINDAYIZ?”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan konuşmasına şu şekilde devam etti:

* “Biz çocuğuna harçlık veremeyen annelerin yanındayız. Biz torunlarına armağan alamayan ninelerin, dedelerin yanındayız. Biz 2 bin 500 TL maaşıyla temel gıdasını bile alamayan emeklinin yanındayız.

* Biz açlık sınırının altındaki işçimizin yanındayız. Biz dar gelirli vatandaşımızın yanındayız. Biz dükkanında harcama olmasın diye elektrik yakamayan esnafımızın yanındayız Biz gübre  tohum elektrik elektrik tutarları altında ezilen işçimizin yanındayız.

* Biz yemekhanede tek öğünle karnını doyurmaya çalışan, bayramda evine gidemeyen öğrencilerimizin yanındayız. Biz, berat ettikleri halde görevlerine  iade edilmeyen KHK’lıların yanındayız.

* Bizim konumumuz, koordinatlarımız budur. Bizim yerimiz 84 milyonun yanıdır. Daha ilkin yaptık, gene yaparız. Daha iyisini de yaparız inşallah.”

“TANE İŞİ SEBZE MEYVE SATILIYOR”

Konuşmasının devamında iktidarı sert cümlelerle eleştiren DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Peki iktidardakiler nerede? Ne yapıyorlar. Sabah akşam öykü anlatıp duruyorlar. Bırak hikayeyi, Bir marul olmuş 10 lira. Pazarda tane ile sebze meyve satılıyor. Etiketlere yarım kilo fiyatı satılıyor. Ekonomiyi batırdınız”diyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

* “Bir taraftan da ülkenin sınırlarını kevgire döndürdünüz. Milyonlarca insanı hesapsız kitapsız bu ülkeye aldınız. Her yerden geliyorlar, gelmeye de devam ediyorlar. Hükümete sormuş oldum ya bu ülkenin sınır güvenliğini sağlayamıyorsunuz.Ya da Amerikalarla anlaşıp, Taliban yönetiminden kaçanları Türkiye’ye yığıyorsunuz. Yanıt veremediler.”

“SAYIN ERDOĞAN HİKAYE ANLATMAYI BIRAK”

Ekonomik gidişatla ilgili hitabı esnasında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi eleştiren Ali Babacan, “Sayın Erdoğan bu millete artık öykü anlatmayı bırakın. Tek yetkili Cumhurbaşkanı olduktan sonrasında bu memleket ne hale geldi yahu? Bana yetkiyi verin faiz de enflasyon iyi mi düşer göstereyim dedin. Ne yaptın?” diye sordu.

Babacan, Erdoğan’ın 4 senelik karnesini değerlendirdiği konuşmasında şu şekilde dedi:

* “Bak 4 yıl oldu. Karnenden ne haber? Aklına ulaşınca yapamayacağın şey yok. 4 senelik karnede yaşam pahalılığı var mı? Yüksek enflasyon var mı? Son 20 senenin en yüksek enflasyon yüzde 150’ye çıktı. Bu ülkede insanoğlu çöpten ekmek topluyor.

* Karnede işsizlik var mı? İşte karnen bu. Tek imza ile tek başına yönetilen ülkenin hali bu. Bu memlekette içi boş baklava satılmaya başladı. Yurttaş Ramazan Bayramını tatlı alamadan geçirdi. Fakat, Beştepe’de yaşayanlar bunu görmüyor.  İftar sofralarında bile aralarına bariyer çekiyorlar. Bunlar milletten koptu.”

“SAVAŞ GÜNLERİNDEN BETER ETTİNİZ”

İktidarın insanları cenk günlerinden daha beter günler yaşamaya mahkum etmiş olduğu konuşmasında insanlardan sabır istendiğine de işaret eden Babacan, şu ifadeleri kullandı:

* “Bu krizin sebebi belli. Ortada Beştepe’nin yarattığı el yapımı yerli ve ulusal bir el yapımı kriz var. Fakat bunlar ne yapıyor? Enflasyonun müsebbibi olarak etiketi yazan esnafı suçluyor. İlgiyi oraya çekiyor. Enflasyonun sebebi sensin. Zammın sorumlusu esnafımız değil. Esnaf sattığı malı yerine koyamıyor. Fakat, bunlar esnafı hedef gösteriyor.

* Ürününü maliyet fiyatının altında satmaya çalışan esnafımız borcu borçla çevirmeye çalışıyor. Diyorlar ki tüm dünyada enflasyon var. Enflasyon artan ülkelerde sıfırdan yüzde 2’ye çıkıyor. Yüzde 2’den 4’e, bilemedin 7’ye çıkıyor. Bizim şeklinde yüzde 100, yüzde 150 enflasyon var mı yahu?

* Yahu petrol tutarları 7.5 kat artarken biz enflasyonu tek rakama indirdik. Ne diyor ‘Ben imza atmazsam düşmezdi’ diyor. Madem hikmet o tek imzanda o imzayı at da şu faizleri düşür bir bakalım. 4 senedir elini tutan mı var. Sana engel olan mı var. Ağzıyla kuş tutsa yapması imkansız. Bu krizin sorumlusu döviz kurunu patlatan Sayın Erdoğan’dır. Benzin 22-23 TL’ye satıyorsa aradaki farkın sebebi Sayın Erdoğan’dır.”

“VURMAYIN, O BİZİ ZATEN DİNLİYOR”

Bu sırada kalabalıktan, “Vur vur inlesin Erdoğan dinlesin” sloganı atılınca ‘Asla vurmayalım, o aslına bakarsan bizi dinliyor” yanıtı veren Babacan, Merkez Bankası’nın 130 milyar dolarının cayır cayır satıldığını vurgulayarak, “O vakit yanında kim var? Damat var. Sırf 2018 seçimlerini kazanabilmek için alın terimizi cayır cayır sattılar. Swap anlaşmasıyla aldıkları dövizleri de sattılar Merkez Bankası’nın döviz rezervi eksi 60 milyar dolar. Cumhuriyet tarihinde bu tarz bir olay yok. İlk kez bu devletin Merkez Bankası eksi 60 milyar dolarlık borç batağına düşürüldü. Ekonomimizi mahvettiler. Perişan ettiler, perişan” dedi.

“BAHÇELİ KRİZLERİN ORTAĞI”

Konuşmasının son bölümünde Devlet Bahçeli’yi de eleştiren Babacan konuşmasını şu şekilde tamamladı:

* “Peki Sayın Erdoğan’ın ortağı kim? Her konuşmasında krizler geçiren krizlerin ortağı Bahçeli. Öteki yanda kim var? Öteki yanında 28 Şubatçı Perinçek. Bunlar baş başa verip her türlü krizi çıkardılar. Bu krizlerin kriz ortağı Bahçeli var ya 2001 krizinde de hükümete ortaktı.

* Hatırlayın o yazar kaza Başbakanlık binasının önüne fırlatıldığında Sayın Bahçeli’nin ofisi o binanın içindeydi. Bugün Bahçeli gene hükümete ortak, gene kriz var. Şimdi de ihracatçının dövizinin yüzde 40’ına el koymaya başladılar.

* Doymuyorlar, doymuyorlar. Cayır cayır satıyorlar. Paramızı pul ettiler. Bunlar mirasyedi. Paramızı pul ettiler, pul. 200 TL tedavüle çıktığında 123 Dolar ediyordu. Bugün 12,5 Dolar. Gaziantep hesap biliyor. Para pula döndü, pula. Bu milletin cebindeki parayı eritiyorlar.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir