BA.2 varyantı çocuklarda ölüm riskini mi artırıyor?

Yeni meydana getirilen bir araştırma, çocuklarda Omicron’un alt varyantı BA.2’nin öteki varyantlara yada gribe nazaran daha şiddetli seyrettiğini ortaya çıkardı.

BA.2 varyantı çocuklarda ölüm riskini mi artırıyor?

Hong Kong’daki çocuklarda Omicron’un oldukça bulaşıcı olan alt varyantı BA.2 üstüne meydana getirilen yeni bir emek harcama, bu varyantın çocuklarda grip ya da öteki varyantlara nazaran daha ciddi ve ölümcül neticeleri bulunduğunu ortaya çıkardı.

Minnesota Üniversitesi’nden Dr. Beth Thielen, “Nüfusun büyük bir kısmı muhtemelen daha ilkin bir halde Delta yada BA.1’e maruz kaldı, sadece BA.2’nin çocuklar üstünde iyi mi tesirleri olduğu daha değişik” dedi. Araştırmanın çocuklar benzer biçimde savunmasız bir popülasyonda değişik tesirleri ortaya çıkardığını belirten Thielen, çocuklar için Covid-19 aşısının aciliyetine ve bu yaş grubu için daha çok tedaviye duyulan ihtiyacın altını çizdi.

BA.2 VARYANTI SAVUNMASIZ BİR GRUBU ETKİLİYOR

Salgın süresince Hong Kong, maske, toplumsal mesafe, temaslı takip edeni, iş yeri ve okulların kapatılması dahil olmak suretiyle katı denetim önlemlerini uyguladı. Netice olarak, bu kent düşük olay seviyelerine sahipti ve pandeminin çoğunda Covid-19 virüsüne nispeten azca maruz kaldı.

En azından, Omicron türünün oldukça bulaşıcı olan BA.2 alt varyantı şehre ulaşana kadar bu doğruydu. O zamandan beri Hong Kong, bilhassa bir çok aşılanmaya karşı isteksiz olan yaşlı nüfusunda olay ve ölümlerde kaygı verici bir artış görmüş oldu.

SONUÇLAR DÜŞÜNDÜRÜCÜ…

Sadece çocuklar da BA.2’den muaf tutulmadı ve yeni emek harcama, bu varyantla hastaneye yatırılan evlatların neticelerini, önceki varyantlarla (Ocak 2020 ile Kasım 2021 içinde), parainfluenza ve griple hastaneye yatırılan evlatların sonuçlarıyla karşılaştırdı.

Şubat 2022’de, çoğunlukla BA.2’nin niçin olduğu Hong Kong’daki Omicron dalgasının yüksekliği esnasında, 1.147 çocuk hastaneye kaldırıldı ve dördü yaşamını yitirdi.

Araştırmacılar ölüm oranlarını karşılaştırdıklarında, BA.2 ile hastaneye yatırılan evlatların, grip sebebiyle hastaneye yatırılanlara kıyasla yedi kat daha yüksek ölüm oranlarına haiz olduklarını buldular. BA.2’den ölme olasılıkları, parainfluenzaya kıyasla da altı kat daha fazlaydı.

Emek harcamayı sürdüren bilim adamları paniğe gerek olmadan hazırlıklı olmak icap ettiğini, çocuklar için de değişik varyantlara nazaran aşılama faaliyetlerinin bir an ilkin başlatılmasını talep ediyorlar.

Covid-19 damar sağlığımızı nasıl etkiliyor? İlginizi Çekebilir Covid-19 damar sağlığımızı iyi mi etkiliyor? Araştırmacılar açıkladı... Covid-19 diyabet riskini artırıyor mu? İlginizi Çekebilir Araştırmacılar deklare etti… Covid-19 diyabet riskini artırıyor mu? Korkutan uyarı: Covid-19 pandemisi verem vakalarını artırabilir İlginizi Çekebilir Korkutan uyarı: Covid-19 pandemisi verem vakalarını artırabilir

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.