Ayın yarısını bile getiremeyen vatandaş, pazarda 10 lira için kredi kartı uzatıyor

Halkın belini büken ekonomik krizle ilgili olarak en küçük bir iyileşme emaresi yok… Ara sıra limitler zorlanarak yaşamın her alanında kullanılan kredi kartı semt pazarlarında da artıyor. 10 liralık, 20 liralık alışverişte bile nakit kullanamayan, kredi kartına başvuran vatandaşlar var. Hem pazarcılar hem de kısıtlı bütçesiyle alışveriş halletmeye çalışan yurttaş, SÖZCÜ’ye konuştu.

Kamera: Sinan TUNÇ

Ekonomik krizin etkisiyle her geçen gün zorda kalan yurttaş daha da oldukca borçlanarak alışveriş halletmeye çalışıyor. Durum bu şekilde olunca pazar yerlerinde kredi kartı kullanımı yaygınlaşıyor. Pazarcılar 20 liralık, 10 liralık alışverişte bile kredi kartı kullanımına şahit olduklarını belirtiyor.

İstanbul Feriköy’deki halk pazarında durumu yerinde inceledi hem vatandaşlarla hem pazarcılarla konuştuk.

İKİ KAT ARTTI

Yüksel Itimat: Bizi mevcut fiyatlar bayağı bir etkiliyor, devasa yükseklikte zira fiyatlar. Bir kalıp peynir bugün 60-70 lira geliyor. İki kalıp alan müşterilerimiz var. Doğrusu 130-140 liraya karşılık ediyor. İlla ki bizim işlerimizde düşüş oldu kısaca. Şu an devasa yükseklikte fiyatlar. Halkımız ay sonu ödeme yapmak için kredi kartını tercih ediyor. Kart demek borç demek, ödeyebilen ödeyebiliyor, ödeyemeyen de erteliyor.

Arman Demirci: Fazlaca sayıda alan kişi kaybı var. İnsanların alım gücü düştü artık. Ne emekli maaşlarına ne de maaşlara zam var. Her şeye zam olunca organik olarak insanoğlu artık az az alıyorlar ya da asla alamıyorlar. POS makinesi kullanımı oldukca arttı. Evvelde 10 şahıs çektiriyorsa şimdi 20 şahıs POS çektiriyor. 20 liradan aşağı çektiren yok, 20 lirayı çektiriyorlar. 10 lira çektiren de oluyor fakat 20 lira çektiren oluyor. Bu krizi gördüğüm için, hem kendi açımdan hem de müşteriyi yakalamak için mecburen POS makinesi koyduk.

Vatandaşlar ise artan fiyatlar ve kredi kartıyla alışveriş yapma mevzusunda şunları söylediler:

EMEKLİ MAAŞI YETMİYOR

Zıvart Balıkçıoğlu: Alışverişimizde daha azca alıyoruz. Her şey oldukca pahalı. Ne olacak bilmiyorum bu şekilde. Yarıya indi alışverişler. Doğal ki kredi kartı yeğliyorum zira cebimizdeki emekli maaşı yetmiyor.

Hatice Kayhan: Fazlaca mağdur olduk. Ramazan’dayız fakat neşeli değiliz. Canımızın çektiğini yiyemiyoruz.

ALIM GÜCÜ KALMADI

İsmini vermek istemeyen bir yurttaş: Ortam oldukca fena, insanların alım gücü hakkaten kalmamış vaziyette. Kimle konuşsak, tek konuşulan şey kimsenin alım gücünün olmaması. Kredi kartı kullanıyorum fakat kontrollü kullanıyorsunuz, ihtiyacınız olan şeyleri almaya çalışıyorsunuz. Extra gideyim de kendime bluz, pantolon alayım; artık bu dönem bitti. İnsanlar bir tek yiyecek ve temel gereksinimlerini karşılamaya çalışıyorlar.

MECBUREN KULLANIYORUM

Gökyüzü Uluer: Emekliyiz, pazara iki haftada bir çıkabiliyoruz. Her şeyi unuttuk artık. Mümkün olduğunca kredi kartını kullanmamaya çalışıyorum. Fazlaca sıkıştığım mecburen kullanıyorum.

EMEKLİYİM, KREDİ KARTINI NASIL ÖDEYECEĞİM?

Orhan Türkyılmaz: Param var ise alırım, param yoksa kredi kartıyla asla işim olmaz. Var ise alırım, yoksa almam.

Emriye Tezcan: Her insanın söylediği şeklinde her şey oldukca pahalı. Alınacak şeklinde değil hiçbir şey, fakat mecburuz. Emekliyim kredi kartını iyi mi ödeyeceğim? Keseme gore alıyorum.

Nilgün Koyhisarlı: Aldığımız maaşlar yetmiyor maalesef. Azca azca almaya çalışıyoruz. Kredi kartı kullanıyorum fakat limitimi aşmamak şartıyla maaşıma gore kullanıyorum.

Simit lüks oldu! Son 2 yılda 7'nci zam İlginizi Çekebilir Simit lüks oldu! Son 2 yılda 7’nci zam Bir ay 306 lirayla gel de sen geçin İlginizi Çekebilir Bir ay 306 lirayla gel de sen geçin

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.