Avrupalı yetkililer uyardı: Rusya’nın Stalin taktiği kıtlığa yol açabilir

Rusyanın Ukraynayı işgalinin 52nci gününde ülkede besin krizi yaşanıyor. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği, yedi haftadır devam eden muharebede, Rus bombardımandan etkilen kasabalara besin teslimatının ciddi şekilde kesintiye uğradığını söylemiş oldu.

Meydana getirilen açıklamada, Bazı kuşatma altındaki bölgelerde durum o denli fena ki, insanoğlu su birikintileri ve radyatörlerden su içmeye çalışırken açlıktan sokak köpeklerini de öldürmeye başladılar ifadeleri yer aldı. Bazı kişilerin ise yeraltı sığınaklarından yiyecek aramak için dışarı çıktıkları sadece burada saldırılar sonucu öldürüldükleri vurgulandı.

GIDA DEPOLARINI KASITLI OLARAK HEDEF ALIYOR

Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı Valdis Dombrovskis İngiliz Daily Mail gazetesine yapmış olduğu açıklamada, Rusya, açlığı bir cenk silahı olarak etkin bir halde kullanarak Ukraynanın besin stoklarını ve depolama alanlarını kasıtlı olarak hedef alıyor ve yok ediyor dedi. Bu durumun, Ukraynalılar için bir besin kıtlığı anlamına gelebileceğini söylemiş oldu.

BM Dünya Besin Programı başkanı David Beasley, güneydoğudaki Mariupol kentinde yaşayan insanların Rusya tarafınca açlığa mahkum edildiğini de söylemiş oldu. Beasley, personelin şiddetli hücum altındaki Odessanın doğusundaki Mariupol ve Mykolaiv de dahil olmak suretiyle çatışma bölgelerine girmesine izin verilmediğini aktardı.

Ukraine conflict could hit food supplies, worsening Yemen hunger crisis |  Reuters.com

STALİNİN UYGULAMALARINA BENZETTİ

İngiliz Daily Mail gazetesi, Ukraynada tetiklenen besin krizini eski Sovyet lideri Joseph Stalin dönemindeki büyük kıtlığa benzetti. Stalin o dönem Ukraynadaki besin malzemelerine el koymuştu.

Beasley, savaşın Ukraynadaki insanları mahvettiğini söylemiş oldu ve insani krizin yakında daha da kötüye gideceğini belirtti.

BM Dünya Besin Programı başkanı David Beasley, Rusyanın Ukraynada ihtiyacı olanlara yardım etmeyi hedefleyen kuruluşlara izin vermediğini de vurgularken, Önümüzdeki birkaç hafta ve birkaç ay şimdi olduğundan daha karmaşık hale gelebilir. Aslen her şey daha da kötüye gidiyor. dedi.

MAĞAZALAR VE MARKETLER KAPANIYOR

İnsani yardım erişimini ve yardım dağıtımını engellemek, silahlı çatışmayı düzenleyen internasyonal antak kalma olan Cenevre Sözleşmesi uyarınca bir cenk suçu olarak kabul ediliyor.

Ukrayna Kızıl Haç genel müdür yardımcısı Olena Stokoz, yardım konvoylarının doğu ve güneydeki şehirlere girişinin engellenmeye devam ettiğini söylemiş oldu. Stokoz, “İnsanların içme suyu, besin, ilaç ve hijyen ürünleri tükendi” diye uyardı.

Başka bir yardım kuruluşu olan Caritas Ukrainein direktörü Vladyslav Shelokov, Rus saldırılarının süpermarketleri de kapanmaya zorladığını bu sebeple kendilerine hiçbir şey teslim edilmediğini söylemiş oldu. Shelokov, “Bazı bölgelerde büyük besin depoları da tamamen yok edildi” dedi. Bu yüzden, yarısı boş raflar ve mağazaların kapandığını görüyoruz.” ifadelerinde bulunmuş oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir